• 2015-03-10

Kino pod Baranami: 15. Tydzień Kina Hiszpańskiego

O 21 marca do 26 marca w Kinie pod Baranami w Krakowie odbędzie się 15. edycja największego przeglądu hiszpańskiej kinematografii poza samą Hiszpanią.

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie przeglądu widzowie odbędą filmową podróż po najciekawszych zakątkach hiszpańskiej kinematografii ostatnich dwóch lat. W programie znajdą się najnowsze, nagradzane na festiwalach produkcje – zarówno kasowe hity, jak i kameralne kino artystyczne – reprezentujące rozmaite filmowe gatunki.

Na szczególną uwagę zasługują filmy otwarcia i zamknięcia przeglądu, laureaci Nagrody Goya w kategoriach aktorskich: Jak zostać Baskiem – komedia romantyczna, największy hiszpański przebój kinowy ostatnich lat oraz utrzymana w podobnym humorystycznym tonie Wielka hiszpańska rodzina, która w centrum fabularnych zawirowań stawia dwie hiszpańskie świętości – familię i piłkę nożną.

Humor króluje podczas tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego, nie zawsze jednak oznacza beztroski uśmiech. W programie wydarzenia znalazły się filmy z pozoru komediowe, podczas których śmiech może zamierać na ustach widzów: bezkompromisowa, groteskowa Carmina i amen; horror Wiedźmy z Zugarramurdi baskijskiego mistrza czarnej komedii, Álexa de la Iglesii; czy tragikomiczni, przepełnieni goryczą Głupcy.

Na przeciwległym biegunie programu znalazły się filmy, których twórcy starają się dotrzeć do rdzenia ludzkiej egzystencji: dramat psychologiczny Tylko ja z popisową rolą wschodzącej gwiazdy filmu z Półwyspu Iberyjskiego, Marian Álvarez; dodające otuchy Kwiaty; Ludzie i miejsca, w których brutalna rzeczywistość zderza się z poezją; wysmakowany wizualnie Kanibal; dokument W hołdzie Bette Davis; czy dwie historie o poszukiwaniu siebie i odkrywaniu własnych pragnień – 10.000 nocy i Blue Lips.

Większość spośród prezentowanych filmów będzie miała podczas 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego swoją polską premierę. Przeglądowi towarzyszy specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom, połączona z warsztatami flamenco (Baranki w Hiszpanii).

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Od 21 marca do 26 kwietnia 2015 roku
Kino pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz