• 2015-03-09

Wrocław na dawnej pocztówce

Wrocław na dawnej pocztówce to wystawa kartek pocztowych, stworzona ze zbiorów Adama Więcka, kolekcjonera, założyciela i wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Można ją oglądać od 6 marca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wrocław, ul. Białoskónicza, 1910 – pocztówka (źródło: materiały prasowe)

Wrocław, ul. Białoskónicza, 1910 – pocztówka (źródło: materiały prasowe)

Zbiór pocztówek Adama Więcka to jeden z najciekawszych zbiorów historycznych kart pocztowych dokumentujących życie i architekturę dawnego Wrocławia. Najstarsze kartki pochodzą z 1896 roku i zgodnie z ówczesnymi przepisami nie posiadają miejsca na korespondencję, którą musiano umieszczać na części przeznaczonej na ilustrację. Pocztówki z przełomu wieku XIX i XX dokumentują wizerunek Wrocławia w charakterystyczny dla tego okresu sposób, przedstawiając kilka widoków jednocześnie na jednej kartce, oraz prezentują zabytki architektury i przyrody, z których większa część przetrwała do czasów obecnych. Pierwsze polskie wydawnictwa kartek pocztowych, po 1945 roku, ukazują panoramę zniszczonego miasta, stopniowo dźwigającego się z ruin, prezentując ciekawe zestawienie zbombardowanych i odbudowywanych obiektów. Na wystawie Wrocław na dawnej pocztówce można zobaczyć widoki nieistniejących budynków, zaułków i miejsc, a także urocze zakątki, którym mimo upływu czasu udało się przetrwać do dziś.

Adam Więcek (1923–2002) – doktor historii sztuki, był założycielem i wieloletnim dyrektorem wrocławskiego Muzeum Medalierstwa. Z zamiłowania kolekcjoner i filatelista, autor wielu publikacji z zakresu muzealnictwa, filatelistyki i medalierstwa. Zgromadził kolekcję ponad 200 kart pocztowych przedstawiających widoki z przedwojennego Wrocławia. Po jego śmierci ten unikatowy zbiór został zakupiony przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wrocław na dawnej pocztówce
Od 6 marca do 3 kwietnia 2015 roku
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Dodaj komentarz