John Borrell na Kaszubach w postkomunistycznej Polsce

4 marca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Johna Borrella Nad Jeziorem Białym. To opowieść o dziennikarzu, który postanawia zbudować pensjonat w postkomunistycznej Polsce; napisana przez outsidera, który wolał zimne, odludne Kaszuby od spokojnego życia w winnicach na południu Francji.

John Borrell, „Nad Jeziorem Białym” – okładka (źródło: materiały prasowe)

John Borrell, „Nad Jeziorem Białym” – okładka (źródło: materiały prasowe)

John Borrell był jednym z pierwszych cudzoziemców, którzy na stałe osiedlili się w Polsce po upadku komunizmu. Rzucił pracę korespondenta zagranicznego Time’a, by założyć rodzinę (i przedsiębiorstwo) na brzegu krystalicznie czystego polskiego jeziora. Budując dom i pensjonat w ubogim regionie potrzebującym inwestycji i miejsc pracy, musiał stawić czoła urzędnikom w czasie, gdy w kraju szerzyła się korupcja, a żeby uzyskać kolejne pozwolenia, trzeba było wręczyć łapówkę.

John Borrell (ur. w 1980 r.) – Brytyjczyk, który dorastał w Nowej Zelandii, gdzie w wieku osiemnastu lat zaczął pracować jako dziennikarz. Przez niemal trzydzieści lat był korespondentem zagranicznym, relacjonował konflikty w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Środkowej dla magazynu Time i innych mediów. Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej i na Bałkanach zrezygnował z pracy dziennikarskiej, by zacząć nowe życie nad kaszubskim jeziorem. Od tamtej pory razem z żoną zarządzają stworzonym przez siebie pensjonatem, który jest doceniany przez gości z całego świata. W Polsce Borrell prowadził też trzy inne firmy, w tym lokalną gazetę.

John Borrell, Nad Jeziorem Białym
Premiera: 4 marca 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz