Dziewczyna z Kamienia | Autobiografia Izabelli Cywińskiej

26 marca nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się autobiografia autorstwa Izabelli Cywińskiej zatytułowana Dziewczyna z Kamienia.

Izabella Cywińska, fot. Maciej Zienkiewicz (źródło: materiał prasowy organizatora)

Izabella Cywińska, fot. Maciej Zienkiewicz (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autobiografia teatralnej i filmowej reżyserki, fascynująca bardziej jeszcze niż jej legendarny serial Boża podszewka. To dramatyczna historia panienki z dworu, która wraz z rodziną traci wszystko – nie wolno jej się nawet zbliżyć do rodzinnej posiadłości – Kamienia.

Po konfiskacie i końcu tego Kamiennego świata musi na nowo siebie wymyślić i znaleźć dla siebie miejsce w świecie zdeklasowanej arystokracji i artystycznej bohemy PRL-u.

Książka przynosi m. in. unikalny obraz życia ziemiaństwa w powojennej Polsce oraz wnikliwą i barwną opowieść o przemianach społecznych, politycznych i kulturalnych w kolejnych dziesięcioleciach PRL i III RP, bogato ilustrowaną licznymi fotografiami z rodzinnego archiwum autorki. Izabella Cywińska sama jest uczestniczką kluczowych wydarzeń XX wiecznej historii – od robotniczej rewolty w Poznaniu w 1956 roku po powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego (fascynujący obraz kulis jego funkcjonowania). Zdaje z nich porywającą, reporterską relację.

Sama autorka o swojej książce powiedziała:

Postanowiłam, że opiszę WSZYSTKO. Dobre i złe rzeczy, te powszechnie znane i te dotąd ukryte… Wszystko co pamiętam, co przeżyłam, co zrobiłam… Wszystko, czego się wstydzę i z czego jestem dumna… Nawet to, o czym tu zamilczę, także jest częścią tego WSZYSTKIEGO.

Izabella Cywińska – (ur. 1935 w Kamieniu Puławskim) – wybitna reżyserka teatralna i filmowa, od 1989 do 1990 Minister Kultury i Sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego, związana z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (dyrektor w latach 1970-73), Teatrem Nowym w Poznaniu (gdzie m.in. w 1981 wystawiła sztukę Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć, za wystawienie której była przez kilka miesięcy internowana w okresie stanu wojennego), z Teatrem Ateneum w Warszawie (dyrektor artystyczna w latach 2008–2011). Reżyserowała spektakle w Teatrze Telewizji (m.in. adaptacje prozy Wiesława Myśliwskiego i Hanny Krall) oraz produkcje filmowe (serial Boża podszewka, filmy Kochankowie z Marony, Cud purymowy). Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis.

Izabella Cywińska, Dziewczyna z Kamienia
Premiera: 26 marca 2015 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz