Biurowiec inaczej

Siedziba firmy wyglądająca jak dom jednorodzinny to zdecydowanie niecodzienne rozwiązanie. Przygotowania takiej koncepcji podjęli się architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL.

Dom biurowy, projekt: agencja 81.WAW.PL (źródło: materiał prasowy pracowni)

Dom biurowy, projekt: agencja 81.WAW.PL (źródło: materiał prasowy pracowni)

Otoczenie domu biurowego to sopocki nadmorski krajobraz. Stąd też, głównym założeniem projektu było stworzenie budynku, który swoim kształtem będzie swobodnie nawiązywał do nadmorskich form przyrody. Meandrujący kształt nasuwa na myśl skojarzenia z prądami morskimi, nieregularnymi falami morskich, które w ruch wprawia wiatr. Efektem współpracy z inwestorem było stworzenie koncepcji nierównomiernej bryły w stonowanej, ale jednocześnie mocno kontrastującej kolorystyce. Dlatego też dominuje biel przełamana czarnymi elementami, które podkreślają wybrane fragmenty budynku. Na uwagę zasługują również liczne przeszklenia, których celem jest maksymalne doświetlenie wnętrza – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Dom biurowy stanowią dwie kondygnacje naziemne oraz jedna podziemna. Powierzchnia użytkowa to 800 m2, zaś powierzchnia zabudowy – 430 m2. W garażu umiejscowionym na poziomie -1 znalazły się pomieszczenia techniczne oraz miejsca postojowe na 5 samochodów. Na parterze budynku zaplanowano przestronny hol wejściowy, kuchnię oraz 3 sale konferencyjne – każda z niezależnym wejściem z korytarza. Na pierwszym piętrze znalazły się 3 pomieszczenia biurowe oraz reprezentacyjny hol recepcyjny. Dzięki przeszkleniom, które zajmują znaczną część konstrukcji budynku, wszystkie pomieszczenia są doskonale doświetlone.

Dom biurowy to przede wszystkim mocna, dynamiczna forma, gdzie nawiązania do fal morskich czy gry wody z piaskiem przejawiają się w każdym, nawet najdrobniejszym elemencie. Nadmorski krajobraz był doskonałą inspiracją podczas tworzenia tego projektu. Wykorzystaliśmy nawiązania do charakterystycznych elementów nadmorskiego krajobrazu. Wartym wspomnienia elementem jest odniesienie do gry świateł i wody – refleksyjnych odbić światła w tafli wody, które mają swoje odzwierciedlenie w lustrzanym suficie parteru budynku – podkreśla Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Biurowiec inaczej
Projekt: Pracownia 81.WAW.PL
ul. Rozbrat 44a
Warszawa

Dodaj komentarz