• 2015-03-07

Wojna i Pokój w Muzeum Miasta Gdyni

Wojna i Pokój to tytuł nowej ekspozycji, która będzie prezentowana na wernisażu w Muzeum Miasta Gdyni 13 marca o  godz. 18.00. Widzowie będą mogli zapoznać się na niej z perłami polskiego i czechosłowackiego designu połowy lat 50. i 60.

Wystawa „Wojna i Pokój”, fot. Justyna Fedec (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Wojna i Pokój”, fot. Justyna Fedec (źródło: materiał prasowy organizatora)

Twórcy wystawy inicjują sytuację, w której wobec Wojny i pokoju odbiorcy nie mogą pozostać bierni i obojętni. Zostaną wciągnięci w konflikt i sytuację jego rozwiązywania. Po jednej stronie barykady wystawiona zostanie polska kolekcjonerka i wyborna znawczyni polskiej ceramiki okresu odwilży – Barbara Banaś, zaś po drugiej stronie znajdzie się czeski zbieracz i miłośnik designu lat 50. i 60. – Jan Jeništa. Oboje są specjalistami w swojej dziedzinie, posiadają unikatowe i pokaźne zbiory przedmiotów oraz imponującą wiedzę na ich temat. Na wystawie zaprezentują najciekawsze elementy swoich kolekcji ceramiki i opowiedzą ich historie. O wyniku bitwy decyduje publiczność: przedmiot, który zbierze najwięcej głosów, wygrywa. Tym samym historyczny artefakt nabiera nowej wartości, poprzez poddanie go ocenie współczesnego widza.

 

Jednocześnie przez cały czas trwania wystawy można wziąć udziału w akcji tworzenia ekspozycji! Każdy posiadacz przedmiotów z okresu końca lat 50. i 60. XX wieku (zarówno polskich, jak i czechosłowackich) będzie mógł wypożyczyć eksponat na czas trwania wystawy, jednocześnie stając się jej współtwórcą.

Wystawa Wojna i Pokój
Wernisaż: 13 marca 2015 roku
Czas trwania: od 13 marca do 31 maja 2015 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz