• 2015-03-07

Muzeum Archeologiczne prezentuje: kwatera Ł na Powązkach

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Biuro Edukacji Publicznej IPN zaprasza 13 marca na otwarcie wystawy Milcząc, wołają, którą będzie można oglądać przez miesiąc w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

„Milcząc, wołają” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Milcząc, wołają” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 w kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956.

Wystawa koncentruje się na dwóch tematach, którym odpowiadają dwie strony ekspozycji. Jedna strona opowiada o ekshumacjach w kwaterze Ł, a druga o odnalezionych oraz nadal poszukiwanych Bohaterach. Każdy z czworga Bohaterów ma swoje wnętrze, wydzielone załamaniem ścian, wypełnione ocalałymi fotografiami, a w wypadku Heleny Żuromskiej także dotyczącymi jej dokumentami. Wybrane postacie reprezentują różne formy walki, organizacje, a także różne regiony II Rzeczpospolitej. Można zapoznać się z krótkim biogramem każdej z osób. Główną oś kompozycji stanowi zdjęcie drzwi – jednego z miejsc mordu w więzieniu mokotowskim. Oprócz tego na wystawie umieszczono listę osób zamordowanych z wyroków komunistycznych sądów w więzieniu mokotowskim w Warszawie, których szczątki poszukiwane są w kwaterze Ł, opis przyczyny tych mordów, krótki opis historii kwatery Ł oraz plan kwatery z zaznaczeniem przeprowadzonych prac ekshumacyjnych.

Wystawa została przygotowana do prezentacji we wnętrzach Muzeum Archeologicznego w Krakowie przez Piotra Życińskiego w oparciu o jego ubiegłoroczną wystawę Cum tacent, clamant.

Wystawa Milcząc, wołają
Otwarcie wystawy: 13 marca 2015 roku, godz. 12.00
Od 13 marca do 10 kwietnia 2015 roku
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Dodaj komentarz