Socmodernizm w architekturze tematem najnowszego Herito

Najnowszy, podwójny numer kwartalnika Herito, wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, ukaże się 10 marca. Jego tematem będzie Socmodernizm w architekturze.

„Herito”, nr 17–18 – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Herito”, nr 17–18 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Katowicki Spodek i warszawska Rotunda to symbole powojennego modernizmu w Polsce. O czechosłowackich, jugosłowiańskich, rumuńskich czy węgierskich perłach ówczesnej architektury wiemy znacznie mniej. Po raz pierwszy w Polsce wybitni krytycy architektury, architekci i urbaniści tak szeroko przyglądają się fenomenowi socmodernizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Najnowszy numer kwartalnika Herito – Socmodernizm w architekturze – przynosi spojrzenie bez uprzedzeń na pejzaż architektoniczny dawnych demoludów. Do zerwania ze stereotypem stylu blokowisk potrzebny był dystans. Architektura późnego modernizmu w ostatnich latach stała się atrakcyjnym tematem, ale tym razem remanent sięgnął przede wszystkim poza granice kraju. Z tekstów Herito wyłania się interesujący obraz niezwykłych twórców, którzy w czasie, gdy styl międzynarodowy był w pełni rozkwitu, trzymali się własnej drogi. Byli antysystemowi, nie poddali się ani doktrynie politycznej, ani architektonicznej. Mimo ogromnej skali wojennych zniszczeń i konieczności budowania od zera, stali się architektami ciągłości. Z takim oparciem rozwinęli swój oryginalny język architektury, a dziś wiele ich dzieł uznaje się za ikony.

Ponad dwadzieścia lat temu Adam Miłobędzki nazwał socmodernizmem okres od końca lat 50. do lat 80. ubiegłego wieku. W Architekturze ziem Polski pokusił się o jego pierwszą ocenę. Nie wypadła ona korzystnie. Socmodernizm jawił się jako jednolity, do granic ekonomiczny, utylitarny styl reprodukujący zachodni funkcjonalizm. Ocena Miłobędzkiego była zbyt surowa, co potwierdziła w 2008 roku wystawa Cold War Modern w londyńskim Victoria and Albert Museum. Dziś architektura powojennego modernizmu jest modna. Specjaliści zaczęli uważniej jej się przyglądać, doceniając nowatorskość technologii, odważną estetykę i ducha nowoczesności.

Dwujęzyczny, polsko-angielski kwartalnik Herito, wydawany jest od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zapraszani do współpracy autorzy to polscy i zagraniczni specjaliści związani z tematyką aktualnego numeru. Pismo skupia się na zagadnieniach kultury środkowoeuropejskiej, sztuki oraz dziedzictwa kulturowego. Tworzy unikalną przestrzeń do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiera wyraźny głos w kwestii tożsamości, współczesności i przyszłości krajów środkowoeuropejskich.

Herito jest dostępne również w wersji cyfrowej na systemy iOS i Android z Google Play i App Store w jednej z dwóch wersji językowych – polskiej lub angielskiej.

Herito, nr 17–18
Socmodernizm w architekturze
Premiera: 10 marca 2015 roku

Dodaj komentarz