World Press Photo odebrało fotografowi Giovanniemu Troilo nagrodę

Kapituła ostatniej edycji konkursu fotografii prasowej World Press Photo odebrała Giovanniemu Troilo pierwszą nagrodę konkursu w kategorii Problemy współczesne. Przyczyną był fakt, że jego zdjęcia okazały się być pozowane, a część z nich wykonano w innym miejscu, niż deklarowane przez fotografa. Nowym zwycięzcą tej kategorii został Giulio Di Sturco, który jest autorem cyklu fotografii Chollywood.

„Chollywood” fot. Giulio Di Sturco (źródło: World Press Photo)

„Chollywood” fot. Giulio Di Sturco (źródło: World Press Photo)

Troilo przedstawił swoją historię, zatytułowaną Mroczne serce Europy  jako opowieść o belgijskim mieście Charleroi. Jednak World Press Photo dowiedziało się, część zdjęć wykonano w Molenbeek w Brukseli. Troilo potwierdził przez telefon i e-mail, że zdjęcie nie zostało zrobione w Charleroi, w przeciwieństwie do tego, co zadeklarował w konkursie. Fałszowanie informacji jest naruszeniem zasad konkursu Photo Contest 2015. Zgodnie z procedurami nagrodzony został zdyskwalifikowany.

Dyrektor World Press Photo Lars Boering dodaje: World Press Photo musi opierać się na prawdziwych historiach. Liczy się zawodowa etyka. Musimy sprawdzać i kontrolować miejsca. Teraz złamano zasady i przekroczono granicę.

Ze względu na dyskwalifikację druga nagroda Giulio Di Sturco za cykl Chollywood zostanie przyznana w jako pierwsza. Chollywood ilustruje ambicje chińskich filmowców, którzy mają zamiar wyprzedzić Hollywood w liczbie produkcji. Chiny stały się obecnie drugim największym rynkiem kinematografii na świecie – prognozy mówią, że do 2018 roku wyprzedzą Stany Zjednoczone. Kraj ten jest najszybciej rozwijającym się rynkiem filmowym świata. Liczba kin w Chinach podwoiła w ciągu czterech lat, a liczba sprzedanych biletów wzrasta o 30% rocznie.

Nowy zwycięzca World Press Photo w kategorii Problemy współczesne – Giulio Di Sturco, Chollywood

Dodaj komentarz