Anna Janko w rejsie po literaturze

9 marca w Promie Kultury Saska Kępa odbędzie się wieczór z cyklu Rejsy po literaturze i nie tylko, którego gościem będzie Anna Janko, pisarka, poetka, autorka wydanej niedawno Małej Zagłady. Spotkanie poprowadzi Jakub Ekier.

„Rejsy po literaturze i nie tylko” – Anna Janko, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Rejsy po literaturze i nie tylko” – Anna Janko, plakat (źródło: materiały prasowe)

Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka. Debiutowała jako autorka wierszy w 1977. Na swoim koncie ma kilka bestsellerowych powieści: Dziewczyna z zapałkamiPasja według św. Hanki czy Mała Zagłada. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka oraz Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Janko była  nominowana dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013), nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Nagrody Mediów Cogito.

Anna Janko debiutowała efektownie dzięki życzliwej uwadze Artura Sandauera. Jej pierwsze tomy z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku uznano za szczere, emocjonalnie wyraziste manifestacje pokoleniowej świadomości. Wysoko cenioną cechą poezji Anny Janko był nieozdobny, bezpretensjonalny styl. Ważny był w jej rozwoju tom Koronki na rany (1988). W 2000 roku ukazał się tom miłosnych liryków Świetlisty cudzoziemiec, przełomowy w jej dorobku. Opisany w nim nagły przypływ miłosnych uczuć odnowił wrażliwość i otworzył wyobraźnię artystki. Poetka odwołuje się do patronatu falujących wierszy Apollinaire’a. Cały świat tej poezji, bogaty w realia codzienności, zamieniony został w strumień miłosnej emocji. Natomiast nowa poezja Anny Janko daje czytelnikom poczucie równocześnie spokoju i ekstazy. Całkiem tak, jak prawdziwa i dojrzała miłość.

Rejsy po literaturze i nie tylko – Anna Janko
9 marca 2015 roku, godz. 19.00
Prom Kultury Saska Kępa w Warszawie

Dodaj komentarz