• 2015-03-06

Kobieta – Wiedza – Władza | Świat dla kobiet czy kobiety dla świata?

8 marca o godz. 10.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) odbędzie się konferencja Świat dla kobiet czy kobiety dla świata.

Kobieta Wiedza Władza – logo (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kobieta Wiedza Władza – logo (źródło: materiał prasowy organizatora)

Tematycznie nawiązuje do wystawy i projektu artystycznego Metropolis. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu podmiotowości, wzmocnienie poczucia własnej wartości pozwalające odnaleźć się kobietom i mężczyznom w dobie zmieniających się ról społecznych we współczesnym świecie. Podczas konferencji będą poruszane obszary tematyczne, związane z rozwojem technologicznym, ekologią, nauką i kulturą. Konferencja ma na celu omówienie zagadnień na temat bieżących procesów społecznych.

Wystąpienia tematyczne będą podzielone na trzy części:

I Kobieta

O tym, jak nowe technologie zmieniają struktury zatrudnienia oraz podział ról społecznych.
Moderator: prof. dr hab. Maria Nawojczyk (Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).

  1. Kobiety i innowacje – prof. zw. dr hab. Ewa Okoń-Horodyńska (Katedra Ekonomii i Innowacji, Uniwersytet Jagielloński).
  2. I przemysł stworzył kobietę. Nowe role społeczne kobiet, jako następstwo industrializacji Górnego Śląska w XIX i XX wieku, czyli nie tylko maszyna do pisania wyzwoliła kobietę – Leszek Jodliński (Muzeum Śląskie w Opawie, Republika Czeska).
  3. Hrabianka Zofia Małachowska, zapomniana pani fotograf – dr Karolina Grodziska (dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie).

II Wiedza

Rozwój nowych technologii a środowisko – szansa czy zagrożenie. Udział kobiet w rozwoju technologii cyfrowych.
Moderator: dr Małgorzata Kalinowska – Iszkowska (wiceprezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego);

  1. W poszukiwaniu Dam na frontach IT – prof. Maciej Sysło (Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
  2. Kobieta a rozwój społeczeństwa informacyjnego – prof. Andrzej Pach (Katedra Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).
  3. Nasza przyszłość. Czy naprawdę kontrolujemy rozwoju techniki i przemysłu? – Jan Musiał (wiceprezes WFOŚiGW).

III Władza

Kultura w społeczeństwie informacyjnym, kultura i technokraci.

  1. Nowy Zoil, czyli o schematyzmie po raz kolejny – Marta Tarabuła (Galeria Zderzak).
  2. Reperta Nova – nowożytne fascynacje sztuką i technologiami – dr Anna Olszewska (Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie; Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie).

Organizatorzy: Organizacja Pożytku Publicznego w Krakowie i Muzeum Narodowe w Krakowie

Konferencja Kobieta – Wiedza – Władza pt. Świat dla kobiet, czy kobiety dla świata
8 marca 2015 roku o godz. 10.00
Galeria Sztuki XIX wieku w Sukiennicach
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
Sala Siemiradzkiego
Rynek 1–3
Kraków

Dodaj komentarz