Adrian Markowski – eksperymentalne Sąsiady

5 marca nakładem wydawnictwa Prószyński Media ukazała się książka Adriana Markowskiego Sąsiady. To zbiór opowiadań tworzących wielowątkową, skomplikowaną opowieść, konfrontujących czytelników z językiem pełnym poetyckiej inwencji.

Adrian Markowski, „Sąsiady” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Adrian Markowski, „Sąsiady” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zamiast przedstawienia prostej fabuły, w Sąsiadach cyklowi przemian poddane są bezimienne postacie, labirynt irracjonalnych zdarzeń, a przede wszystkim tragiczna i jednocześnie groteskowa gra międzyludzkich relacji. Wykorzystanie błyskotliwego humoru do opisania najgłębiej leżących pokładów ludzkich emocji przynosi niezwykłe efekty. W Sąsiadach nic nie jest tym, czym się być wydaje, logika zdarzeń ulega zupełnej destrukcji, a miejsce przewidywalnej rzeczywistości zajmuje świat rządzony zupełnie innymi prawami; świat, w którym przyrządzenie przyjaciela na obiad jest czymś całkiem zwyczajnym, najintymniejsze uczucia można wyrażać za pomocą pasztetowej, a śmierć wymaga wprowadzenia tylko drobnych zmian w dotychczasowym trybie życia. Język, sprowadzony do najprostszej formy, a zarazem naginany, jak gdyby autorowi chodziło o sprawdzenie jego wytrzymałości, przełamuje przyzwyczajenia i staje się zdolny do przekazywania treści przewrotnych, które dają się nie tyle wypowiedzieć, co wyrzeźbić w samej strukturze zdań.

Sąsiady to eksperyment literacki, stanowiący połączenie humoru i głębokiej refleksji, skłaniający do smakowania frazy i tropienia literackich odniesień, lecz niezmuszający do tego wszystkich bez wyjątku czytelników, w paradoksalny sposób dobrze się czytając.

Nowe wydanie Sąsiadów zawiera zarówno już publikowane, jak i nowe opowiadania.

Opowiadania doczekały się filmowej adaptacji w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.

Trafiłem przypadkowo na zbiór opowiadań Sąsiady Adriana Markowskiego. Po lekturze wiedziałem, że zupełnie nieprzypadkowo. Środowisko opisywane przez autora to margines społeczny, grupa bezwzględnie szczera. Istotą takiego wrażenia była prawda. A to dlatego, że realność została przez styl Markowskiego tak spotęgowana, że stała się opisem nas wszystkich. Sposób, w jaki on nas opisał, jest tak fascynujący, że nie trzeba było proponować dodatkowych ulepszających zabiegów w przerabianiu prozy w formułę filmowego scenariusza. Daliśmy więc sobie swobodę w odczytywaniu sensu tego, co zostało w Sąsiadach napisane.

Grzegorz Królikiewicz, reżyser filmu Sąsiady

Adrian Markowski – autor opowiadań i piosenek (Niebo nad Caryńską, Prószyński Media, 2012), dziennikarz, redaktor, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.

Adrian Markowski, Sąsiady
Premiera: 5 marca 2015 roku
Prószyński Media

Dodaj komentarz