• 2015-03-05

Fotografie znalezione. Ludomir Franczak

12 marca w Fundacji Archeologii Fotografii w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy 1958 Ludomira Franczaka.

Ludomir Franczak, wystawa „1958” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludomir Franczak, wystawa „1958” (źródło: materiały prasowe organizatora)

1958 to wystawa, której punktem wyjścia jest zbiór fotografii z lat 50. XX w., znaleziony w duńskim sklepie ze starociami oraz poczucie, że praca nad archiwum zaciera granice rzeczywistości. Ujęcia pejzaży, wycieczek i wydarzeń towarzyskich, zatrzymują pewien moment w historii jednej rodziny, bez jednoznacznego wskazania miejsca, w którym powstały.

Franczak, odnosząc się do znalezionych fotografii i konkretnego miejsca – wyspy na Morzu Bałtyckim, z jednej strony opowiada o niepokoju i poczuciu zamknięcia, jaki wywołuje mieszkanie na skrawku lądu otoczonego przez wodę, z drugiej zaś prowadzi przewrotną grę z widzem i jego emocjami – poprzez zatarcie granic między światem fikcyjnym i rzeczywistym. Artysta przetwarza obraz fotograficzny, ingeruje w prezentowane fragmenty, posługując się jednocześnie grafiką i tekstem literackim, które budują wielowymiarową narrację projektu. Całość dopełnia dźwięk Marcina Dymitera.

Ludomir Franczak - artysta wizualny poruszającym się na polach multimediów, grafiki, instalacji, performance i teatru. Jego prace prezentowane są w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej, w Polsce i za granicą. Często podejmuje w nich problemy pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, historię i literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych, kuratorem i animatorem kultury. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Wystawa 1958 Ludomira Franczaka
Od 12 marca do 9 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 12 marca 2015 roku, godzina 19.00
Fundacja Archeologia Fotografii
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Fotografie znalezione. Ludomir Franczak”

  1. Leszek

    Ludek – gratuluję!!! (LK)

Dodaj komentarz