Trzy filmy Studia Munka na Vilnius International Film Festival

Mleczny brat Vahrama Mkhitaryana, Punkt wyjścia Michała Szcześniaka i Obiekt Pauliny Skibińskiej zakwalifikowały się do konkursu krótkometrażowego 20. edycji Vilnius International Film Festival Kino Pavasaris. Filmy powstały w ramach programów 30 Minut i Pierwszy Dokument, a ich producentem jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Obiekt", fot. Cezary Stolecki (źródło: materiały prasowe producenta)

„Obiekt", fot. Cezary Stolecki (źródło: materiały prasowe producenta)

Łącznie do konkursu zakwalifikowały się 32 produkcje z Europy wschodniej i centralnej. Najlepsze filmy wybierze międzynarodowe jury w składzie: Carmen Gray, Christian Modersbach, Kann Müjdeci, Vincas Sruoginis i Guillaume de Seille. Oprócz filmów ze Studia Munka –  SFP w konkursie znalazły się także dwie inny polskie produkcje: Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek Karoliny Specht oraz Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej.

Mleczny brat Vahrama Mkhitaryana, który powstał w koprodukcji Studia Muńka – SFP i Wajda Studio, to jeden z najbardziej nagradzanych krótkich metraży w minionym roku. Fabuła zdobyła nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. Film opowiada historię 10-letniego Seto, który żyje w małej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Aby moment ten nadszedł jak najszybciej, Seto zawiązuje na gałęziach drzewa białe chusteczki. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto.

Z kolei bohaterką Punktu wyjścia Michała Szcześniaka jest Aneta, która zbuntowała się całkowicie w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena.

W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena. Punkt wyjścia Zdobył liczne nagrody w Polsce i na świecie. Jest także jednym z dwóch filmów Studia Munka-SFP, które znalazły się w konkursie krótkometrażowych dokumentów 37. Sundance Film Festival. Powstał w koprodukcji ze Studiem Filmowym N.

Kolejną produkcją jest Obiekt Pauliny Skibińskiej. To jeden z najnowszych dokumentów Studia Munka-SFP, który od stycznia 2015 roku szturmem zdobywa międzynarodowe festiwale: z Sundance wyjechał z nagrodą specjalną za visual poetry, następnie był na festiwalu w Clermont-Ferrand, a od 4 marca będzie walczył o nagrody w konkursie międzynarodowym Tampere Film Festival w Finlandii.

Dokument Skibińskiej to kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. Powstał w koprodukcji ze Studiem PUK.

Vilnus Film Festival Kino Pavasaris
Od 19 marca do 2 kwietnia 2015 roku
Wilno, Litwa

Dodaj komentarz