Rozdziały miasta w ramach Flanders Week

19 marca w CSW Łaźnia 2 w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Rozdziały miasta. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace dwójki belgijskich artystów:Franka Depoortera i Lore Rabaut.

Lore Rabout, wystawa „Rozdziały miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lore Rabout, wystawa „Rozdziały miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w CSW Łaźnia 2 będzie wynikiem dialogu dwóch artystycznych wrażliwości i przestrzeni dwóch różnych miast, Gandawy, z której pochodzą artyści oraz Gdańska. Prace Franka Depoortera i Lore Rabaut powstały częściowo w wyniku ich pobytu rezydencyjnego w Gdańsku.

Artyści w swojej twórczości podejmują indywidualny dialog z przestrzenią miejską. Rysunki, rzeźby Franka Depoortera są wypadkową zmysłowego postrzegania otoczenia i pamięci. Powstają w pracowni w oparciu o czas spędzony w danej miejskiej przestrzeni. Prace są zapisem transgresji, błędu powstającego w czasie pomiędzy przebywania w danym otoczeniu a działaniami w pracowni, swoistego rodzaju kolorowaniem tego co zapamiętane.

Lore Rabaut doświadcza miejskiej przestrzeni w inny sposób. Linia horyzontu, rytm budynków, placów i pierzei staje się punktem wyjścia do tworzenia rysunkowych diagramów oraz abstrakcyjnych rzeźb. Powstałe prace stają się punktem wyjścia do tworzenia muzyki. Gra między przestrzenną skalą obiektów, wrażliwością dotykową materii i minimalnym wykorzystaniem archetypowych obrazów, tworzą intrygujące dzieła.

 

Wystawa jest częścią Tygodnia Flandrii, który odbędzie się 19-21 marca w CSW Łaźnia 2 w Gdańsku. Podczas wydarzenia w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie odbędzie się również belgijski festiwal filmowy Ciné Privé, skupiający się na twórczości młodych, artystów audiowizualnych. Zaprezentowane  zostaną najlepsze belgijske filmy krótkometrażowe oraz interaktywne  instalacje wideo, które obejrzeć będzie można w niedostępnych na co dzień przestrzeniach budynku.

Wystawa Rozdziały miasta w ramach Flanders Week
Od 20 marca do 19 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 19 marca 2015 roku, godzina 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2
Gdańsk

Dodaj komentarz