• 2015-03-05

Przemiana ponownie w Banialuce

9 oraz 10 marca w Teatrze Lalek Banialuka będzie można zobaczyć niezwykle aktualne i istotne widowisko na podstawie opowiadania Franza Kafki Przemiana w reżyserii Aleksandra Maksymiaka.

„Przemiana", fot. T.Sylwestrzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przemiana", fot. T.Sylwestrzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawienie skierowane do młodzieży i dorosłych to oryginalna i sugestywna wizja samotnego – w rodzinie – człowieka, zagubionego i wyizolowanego w obcym, choć wydawać by się mogło przyjaznym mu świecie. Bohater utworu, Gregor, pewnego dnia – bez wyraźnej przyczyny – staje się kimś zupełnie innym: odmieńcem odtąd żyjącym w izolacji, emocjonalnej pustce i poczuciu zagrożenia, przynoszącym wstyd porządnej mieszczańskiej rodzinie.

Wielkim walorem utworu Kafki jest możliwość jego wielorakiego odczytania i interpretacji: daje to realizatorom prawo do budowania osobistej wypowiedzi scenicznej. Przedstawienie Banialuki to metafora wyobcowania człowieka we współczesnych czasach, nieprzystosowania, inności, a przede wszystkim rozpadu rodzinnych więzi, relacji i uczuć. Istotnym elementem przedstawienia zarówno w odniesieniu do jego idei jak i formy inscenizacyjnej jest Traktat o manekinach Brunona Schulza, wykorzystany przez reżysera w adaptacji scenicznej.

Przemiana to niezwykle sugestywna i poruszająca wypowiedź sceniczna, przedstawienie zrealizowane przy użyciu środków teatru wizualnego, o silnej wizji plastycznej, w którym animacja lalek (użyte zostaną skomplikowane mechanizmy animacyjne) i przedmiotów jest tak samo ważna jak słowo i aktorskie działania.

Adaptacja, reżyseria i scenografia: Aleksander Maksymiak
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Obsada: Małgorzata Bulska, Lucyna Sypniewska, Włodzimierz Pohl, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski
Premiera: 4 kwietnia 2008

Przemiana
9, 10 marca 2015 roku o godz. 9.30 oraz 11.30
Teatr Lalek Banialuka
Bielsko-Biala

Dodaj komentarz