• 2015-03-05

Nieznane oblicza Japonii w Filmotece Narodowej

W dniach od 11 do 15 marca Kino Iluzjon Filmoteka Narodowa w Warszawie wraz z Fundacją Japońską oraz Ambasadą Japonii zaprasza na cykl filmów pt. Nieznane oblicza Japonii.

Plakat cyklu seansów filmowych „Nienazane oblicza Japonii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat cyklu seansów filmowych „Nienazane oblicza Japonii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niesłabnąca popularność kina azjatyckiego jest faktem. Świadczą o tym liczne publikacje i częste przeglądy filmowe. Wśród osiągnięć kinematografii Dalekiego Wschodu znaczące miejsce zajmuje Japonia. Filmy Akiry Kurosawy, Masaki Kobayashiego, Kenji Mizoguchiego i Yasujirô Ozu, które święciły triumfy w połowie ubiegłego stulecia, wciąż cieszą się powodzeniem.

Marcowy przegląd to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć produkcje niejednokrotnie niepokazywane dotąd w Polsce. Fundacja Japońska (Japan Foundation) rokrocznie przygotowuje pakiet filmów, które trafiają na ekrany kin kilku krajów europejskich. Na te zestawy składa się pięć najnowszych filmów fabularnych ciekawie obrazujących współczesne japońskie społeczeństwo (z akcentem na młodzież) i dynamikę relacji międzyludzkich. Mamy więc do czynienia m.in. z takimi kwestiami jak japoński boom gospodarczy w latach 80. XX w., problemy jednostki i społeczeństwa w obliczu tragedii – klęsk żywiołowych, które w ostatnich latach nawiedziły kraj. W programie przeglądu m.in.: wielokrotnie nagradzany w Japonii film Sprawa Kirishimy (2012), Opowieść o Yonosukem (2012) – naiwnym i niepoprawnie optymistycznym nastolatku z prowincji, który musi radzić sobie w zatłoczonym Tokio, kameralne Różowe niebo (2011), Sztuczne ognie z Nagaoki (2012) oraz katastroficzny – Po tsunami (2013). Wszystkie filmy wyświetlone zostaną w języku oryginalnym z napisami polskimi oraz angielskimi.

Cykl filmów Nieznane oblicza Japonii
Od 11 do 15 marca 2015 r.
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Warszawa

Dodaj komentarz