Poncjusz Piłat ożywiony w biografii

18 marca do rąk czytelników trafi biografia pewnego rzymskiego polityka, który szybko zostałby zapomniany, gdyby nie przewodniczył najsłynniejszemu procesowi w dziejach świata. Poncjusz Piłat autorstwa Ann Wroe ukaże się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Ann Wroe, „Poncjusz Piłat” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ann Wroe, „Poncjusz Piłat” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Poncjusz Piłat przybył do Judei w 26 roku. Został wysłany, by zbierać podatki i zapewnić przestrzeganie rzymskiego prawa. Dziesięcioletni okres jego rządów był czasem względnego spokoju w tej krnąbrnej części Rzymskiego Imperium, w której przemoc nie była niczym niezwykłym. Nie był kochany, ale też nie całkiem znienawidzony, i pewnie zginąłby w odmętach historii, gdyby nie przewodniczył najsłynniejszemu procesowi w dziejach świata. W tej biografii, uhonorowanej Samuel Johnson Prize, Ann Wroe powołuje na nowo Piłata i jego świat do życia. Czy był wyrachowanym politykiem gotowym poświęcić życie jednostki dla zachowania spokoju, czy mężem stanu dbającym przede wszystkim o swoich poddanych?

Ann Wroe ukończyła doktorat z historii na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jako dziennikarka BBC World relacjonowała ostatnie lata komunizmu w Europie. Od 1992 roku jest redaktorem amerykańskiej sekcji The Economist. W jej dorobku literackim znajdują się takie książki jak Lives, Lies and the Iran – Contra Affair czy A Fool and His Money. Obecnie mieszka w Londynie.

Ann Wroe, Poncjusz Piłat
Premiera: 18 marca 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz