Opowieści tkaczy kanw – malarstwo i tkanina Marty Pokojowczyk

5 marca w Galerii CK Agora we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Marty Pokojowczyk Opowieści tkaczy kanw. Na wystawie prezentowane będą prace oscylujące wokół malarstwa i tkactwa.

„Opowieści tkaczy kanw”, fot. Marta Pokojowczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Opowieści tkaczy kanw”, fot. Marta Pokojowczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opowieści tkaczy kanw to zbiór historii pisanych na krośnie. To tu, na pograniczu dwóch dyscyplin: malarstwa i tkactwa, ma swój początek idea tkania płócien. Projekt jest wejściem w czystą strukturę materiału, jego układu osnowy i wątku.

Prezentowany zestaw prac jest kolejnym etapem rozpoczętego przeze mnie cyklu Droga, podczas realizacji którego zwróciłam się w stronę performatywnego wymiaru tworzenia obrazów. Budowałam podobrazia rozpruwając i zszywając jutowe wory. Obecnie tkam kanwy, samodzielnie dobierając splot. Fascynuje mnie różnorodność alternacji pionowych i poziomych porządków nici. To detale widziane pod lupą.W projekcie kieruję swoją uwagę na podstawowe składniki obrazu – płaszczyznę i kolor. Niektóre tkaniny pozostają czyste, innym towarzyszą niewielkie ingerencje malarskie w postaci surowych materiałów: ziemi i pigmentu w proszku. Są także prace, w których kolor stanowi integralną część podobrazia, ponieważ został wpleciony w kanwy podczas procesu tkania – Marta Pokojowczyk.

Wystawa Opowieści tkaczy kanw – Marta Pokojowczyk
Kurator: Marta Kozłowska
Wernisaż: 5 marca 2015 r., godz. 19.00
Wystawa czynna od 5 marca do 2 kwietnia 2015 r.
Galeria CK Agora
Wrocław

Dodaj komentarz