Jerzy Skolimowski – Malarstwo

5 marca w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż malarstwa Jerzego Skolimowskiego – reżysera, scenarzysty, poety i malarza. Ekspozycja towarzyszy nadaniu artyście tytułu doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Plakat wystawy „Malarstwo – Jerzy Skolimowski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Malarstwo – Jerzy Skolimowski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta inspiruje się w swoich pracach malarskich m.in. kaligrafią japońską. Jego obrazy to zazwyczaj duże kompozycje w niemalże monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych zaś bardzo intensywna kolorystyka. Zafascynowany śladem farby tworzy na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Tak powstają spontaniczne, pełne ekspresji, abstrakcyjne zapisy malarskie.

Jerzy Skolimowski – urodził się w 1938 r. w Łodzi. Ukończył Wydział Etnografii na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom 1959). Był autorem scenariusza do obrazu Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy, wspólnie z Romanem Polańskim napisali scenariusz do filmu Nóż w wodzie. W 1963 roku ukończył Wydział Reżyserii na łódzkiej uczelni. Rok później debiutował jako reżyser filmu Rysopis. W 1969 wyjechał z Polski. Realizował filmy w Anglii, Włoszech i USA. Zdobył wiele nagród filmowych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Tokio. Do Polski wrócił po wielu latach realizując ekranizację Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Jego ostatni obraz Essential Killing z 2010 roku okazał się dużym sukcesem, zdobywając m.in. dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji, w tym Grand Prix, nagrodę za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata, nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Gdyni, jak i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły. Ma w swoim dorobku kilka tomików poezji, a także sztuki teatralne. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Plakat wystawy „Malarstwo – Jerzy Skolimowski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Malarstwo – Jerzy Skolimowski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą wystawę indywidualną malarstwa Skolimowski miał w Turynie w Webber Gallery w 1996 roku. Ponadto prezentował swoje prace m.in. w Los Angeles, Miami, Toronto, Paryżu, Oslo, Berlinie, Bukareszcie, Belgradzie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi. W 2001 roku brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach.

Wystawa Jerzy Skolimowski – Malarstwo
Kurator: Tomasz Chojnacki
Wernisaż 5 marca 2015 r., godz. 14.00
Wystawa czynna od 5 marca do 4 kwietnia 2015 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Łódź

Dodaj komentarz