Jerzy Rostkowski i tajemnice II wojny światowej

Dworek Białoprądnicki w Krakowie zaprasza 8 marca o godz. 15.30 na spotkanie z pisarzem Jerzym Rostkowskim i promocję jego najnowszej książki Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń.

Jerzy Rostkowski, „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” – plakat spotkania (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Rostkowski, „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” – plakat spotkania (źródło: materiały prasowe)

Tajna organizacja wywiadowcza o nazwie Muszkieterzy przez długie lata pozostawała jednym z najbardziej tajemniczych epizodów polskiej historii z czasów II wojny światowej. Muszkieterzy przez aliantów uznawani byli za jedną z najlepszych grup wywiadowczych w czasie II wojny światowej. Kontrowersyjne działania polskich szpiegów przez długi czas pozostawały jednak tajemniczym epizodem historii. Tym bardziej, że do jej rozbicia przyczyniła się Armia Krajowa…

Licząca zaledwie kilkaset osób, głęboko zakonspirowana organizacja została powołana do życia w 1939 roku z inicjatywy Stefana Witkowskiego. Z ogromną odwagą prowadziła działania szpiegowskie przeciwko Niemcom, nie tylko na terenie okupowanej Polski, lecz także w wielu krajach Europy. Po 17 września 1939 roku również na obszarach zajętych przez Sowietów. To właśnie Muszkieterzy jako pierwsi przekazali Zachodowi informacje dotyczące nazistowskich obozów koncentracyjnych. Prowadzili również doskonałą działalność kontrwywiadowczą, wspierając cały Ruch Oporu. Przez aliantów uznawani byli za jedną z najlepszych i odnoszącą największe sukcesy do momentu rozbicia jej przez Armię Krajową i Gestapo.

Brakowało książek i publikacji na temat kontrowersyjnych działań polskich szpiegów. Lukę tę wypełniła dopiero książka Jerzego Rostkowskiego.

Jerzy Rostkowski jest człowiekiem z pasją, który od wielu lat zajmuje się rozwiązywaniem największych tajemnic II wojny światowej. Przez wielu nazywany popularyzatorem historii. On sam skromnie uważa, że najzwyczajniej na świecie robi swoje – odnajduje i opisuje tajemnice.

Spotkanie, połączone z projekcją filmową, odbędzie się w niedzielę 8 marca o godz. 15.30 w Zajeździe Kościuszkowskim. Wstęp wolny.

Jerzy Rostkowski, Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń
Spotkanie promocyjne książki: 8 marca 2015 roku, godz. 15.30
Zajazd Kościuszkowski w Krakowie

Dodaj komentarz