Dom wzorcowy Karoliny Balcer

16 marca w Park Hotelu we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Dom wzorcowy Karoliny Balcer.

Karolina Balcer, „Dom wzorcowy”, plakat autorstwa Marcina Szmidta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Balcer, „Dom wzorcowy”, plakat autorstwa Marcina Szmidta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Karoliny Balcer odbędzie się w Domu wzorcowym nr 31, który został wzniosiony w 1929 roku na podstawie projektu Hansa Scharouna. Budynek pełnił niegdyś funkcję domu hotelowego dla bezdzietnych małżeństw i osób samotnych. Współcześnie mieści się w nim hotel Państwowej Inspekcji Pracy.

Miejsce wystawy bezpośrednio nawiązuje do zagadnień podejmowanych przez artystkę. Tym samym jej dzieła stają się kreacjami site-specific. Tematyka podejmowana przez Karolinę Balcer ściśle wiąże się z architekturą modernistyczną, która bywa niedoceniana. Z kolei obojętność, której ofiarą stają się często modernistyczne budynki, przyczynia się do destrukcji ich otoczenia.

Prace, które powstały na wystawę nie stanowią dokumentacji niszczejącej architektury. Są jedynie impulsem do tworzenia fantazmatycznych historii, jakie mogłyby przydarzyć się w murach modernistycznych budynków.

Karolina Balcer – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie jest doktorantką na tej samej uczelni. Jej dyplomowy cykl zatytułowany Blok techniczny zdobył liczne nagrody i uznania. Artystka tworzy krótkometrażowe filmy video, kolaże oraz obiekty malarskie.

Wystawa Dom wzorcowy Karoliny Balcer
Wernisaż: 16 marca 2015 roku, godzina 18.00.
Dom wzorcowy nr 31, Park Hotel
ul. Kopernika 5
Wrocław

Dodaj komentarz