Jasnowidze wyłonieni

2 marca zostały ogłoszone wyniki pierwszej edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze, organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

„Człowiek jaki jest, każdy widzi”, tekst Marzena Matuszak, ilustracje Grażyna Rigall (źródło: materiały prasowe)

„Człowiek jaki jest, każdy widzi”, tekst Marzena Matuszak, ilustracje Grażyna Rigall (źródło: materiały prasowe)

Na konkurs wpłynęło 521 projektów z 25 krajów: Australii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Holandii, Indii, Kanady, Litwy, Łotwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch. Nadesłane prace były nie tylko liczne, lecz także niezwykle różnorodne. Większość autorów to młodzi twórcy z dużych ośrodków akademickich w Polsce, jednak są wśród nich również doświadczeni artyści oraz amatorzy. Jurorzy zwrócili uwagę na wysoki poziom wielu zgłoszonych projektów.

Obrady jury odbywały się od 10 do 13 lutego w Podchorążówce w warszawskich Łazienkach Królewskich. Projekty ilustrowanych książek dla dzieci oceniały dwie niezależne komisje konkursowe.

Jury międzynarodowe w składzie: Daniel Mizieliński, Toon Tellegen i Klaas Verplancke przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2,5 tys. euro oraz trzy wyróżnienia honorowe:

Nagroda główna: Kawalerka, Weronika Przybylska

Wyróżnia się ona bezpośredniością języka, odrębnością kreski i nieobecnością koloru – krótko mówiąc, delikatnością, z jaką odsłania się ta historia. Jest zabawna, poetycka, a jednocześnie czuła. Została świetnie wyważona – z początkiem, końcem i pełnym crescendo. Jej niewielki format – to najmniejsza z wszystkich nadesłanych prac – idealnie pasuje do opowieści. Wszystko w niej gra; wynosi ona codzienność do poziomu poezji, która zapada w serca dorosłych i dzieci. Miłość jest uniwersalna i nie ma wieku, i o tym właśnie jest Kawalerka.

Wyróżnienia:

  • O panu z trzema nogami i panu w koszulce w paski, Marta Kopyt,
  • Ping i Pong – wesołe świnki, tekst Olgierd Wąsowicz, ilustracje Natalia Uryniuk,
  • Średniowieczny Toruń. Instrukcja, tekst Magdalena Tosik, ilustracje Nikodem Pręgowski.

Choć projekt Weroniki Przybylskiej pt. Kawalerka, nagrodzony przez jury międzynarodowe, nie został wyróżniony przez jury Wydawnictwa Dwie Siostry, wydawnictwo podjęło decyzję o jego wydaniu.

Jury Wydawnictwa Dwie Siostry w składzie: Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska i Maciej Byliniak przyznało jedną nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia. Zwycięski projekt zostanie wydany nakładem Wydawnictwa.

Nagroda główna: Wieża Babel, tekst Jolanta Nowaczyk, ilustracje Michalina Rolnik

Nagrodę główną otrzymuje projekt Wieża Babel Jolanty Nowaczyk (tekst) i Michaliny Rolnik (ilustracje). Niezwykle nośna i oryginalna koncepcja tej książki zaprasza czytelnika do międzykulturowej podróży. Wehikułem są w niej pierwsze zdania, których dzieci w różnych krajach uczą się z elementarzy i podręczników. Oglądamy więc świat, który wyłania się z języka pisanego: pierwsze, najbardziej elementarne obrazy, z którymi obcują początkujący czytelnicy. W każdym języku ten zapisany świat zaczyna się inaczej – a podróż tropem tych różnic może być fascynująca. Wspólna praca z autorkami projektu nad jego rozwinięciem i pełnym wydobyciem drzemiącego w nim potencjału będzie dla nas inspirującą przygodą.

Wyróżnienia:

  • Człowiek jaki jest, każdy widzi, tekst Marzena Matuszak, ilustracje Grażyna Rigall,
  • Jak wielki jest wieloryb?, Aleksandra Szarzała.

48 najciekawszych projektów zostanie zaprezentowanych na wystawie pokonkursowej w maju 2015. Listę prac, których fragmenty znajdą się na wystawie, można znaleźć na stronie internetowej wydawnictwa. Przy okazji otwarcia wystawy zostaną także przyznane specjalne wyróżnienia studia animacji Pigeon, partnera konkursu. Wyróżnione zostaną projekty o największym potencjale na adaptację:

Animacja rządzi się swoimi prawami i wymaga od twórców fabularnego zacięcia, umiejętnego budowania historii, szerokiej wyobraźni i niebanalnego poczucia humoru. Wierzymy, że wśród nadesłanych prac uda się wyróżnić poruszające historie i kreatywnych twórców, których będziemy mogli zaprosić do współpracy przy realizacjach koncepcyjnych w studiu animacji.

Studio animacji Pigeon

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Ilustrowanej Książki dla Dzieci Jasnowidze – pierwsza edycja
Ogłoszenie listy zwycięzców: 2 marca 2015 roku

Dodaj komentarz