• 2015-03-03

Za granicą sztuki – Zbigniew Rybczyński

11 marca w InfoBox – Obserwatorium Zmian w Gdyni odbędzie się wykład Oj! nie mogę się zatrzymać! poświęcony twórczości polskiego laureta Oscara – Zbigniewa Rybczyńskiego. Wykład poprowadzony zostanie w ramach cyklu wykładów Za granicą sztuki.

„Oj! Nie mogę się zatrzymać! Zbigniew Rybczyński”, cykl wykładów „Za granicą sztuki”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Oj! Nie mogę się zatrzymać! Zbigniew Rybczyński”, cykl wykładów „Za granicą sztuki”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterem kolejnego spotkania w cyklu Za granicą sztuki będzie Zbigniew Rybczyński – wybitny polski reżyser, który zrewolucjonizował Hollywood. O jego życiu i twórczości opowie prof. Paweł Sitkiewicz, historyk kina i kultury masowej z Uniwersytetu Gdańskiego.

Muzeum Emigracji w Gdyni już po raz drugi kieruje się Za granicę sztuki, zapraszając na spotkania z postaciami wybitnych znanych, ale i mniej rozpoznawalnych, artystów-emigrantów. Cykl ośmiu wykładów przybliża artystyczne koleje losu twórców, którzy dobrowolnie wybrali, bądź też zmuszeni byli wybrać, życie poza Polską, śledząc ich wpływ na sztukę polską i światową. Autorem koncepcji i programu merytorycznego cyklu jest Hubert Bilewicz.

Podobnie, jak to miało miejsce w poprzedniej edycji cieszących się dużą popularnością wykładów, wśród bohaterów pojawią się artyści różnych czasów, stylów i mediów. Do poprowadzenia prelekcji zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z całej Polski, szczególnie związanych ze swoimi bohaterami – będą to historycy sztuki, kuratorzy wystaw oraz autorzy publikacji monograficznych. Dzięki temu każda opowieść zyska dodatkowy, osobisty wymiar i stanie się wyjątkową ekskursją śladami twórców. Wykłady skierowane są do szerokiej publiczności, mają otwartą, nieakademicką formułę i popularyzatorski charakter. Drugą edycję cyklu Za granicą sztuki, 22 października zainaugurował wykład dr Huberta Bilewicza poświęcony Tamarze Łempickiej.

Zbigniew Rybczyński, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Rybczyński, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Rybczyński – od ponad czterdziestu lat przekracza tradycyjne granice sztuki. Już na studiach operatorskich w łódzkiej filmówce rozpoczął eksperymenty z obrazem, dźwiękiem i animacją, które kontynuował jako autor najbardziej nowatorskich filmów krótkometrażowych w historii polskiego kina. Prawie połowę życia spędził na emigracji w USA i Europie Zachodniej, gdzie zdobył uznanie jako niestrudzony innowator w dziedzinie filmu, telewizji i nowych mediów, właściciel studia Zbig Vision i pedagog kilku prestiżowych uczelni. Jedni pamiętają go jako mistrza polskiej animacji i zdobywcę Oscara za Tango, inni jako autora teledysków dla światowych gwiazd muzyki oraz pioniera wielu technik audiowizualnych. Ale to tylko fragment portretu. Biografia Rybczyńskiego to przedziwny splot sztuki, polityki i show-biznesu.

Paweł Sitkiewicz – historyk kina i kultury masowej, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się głownie animacją, komiksem i przedwojennym filmem, a także korespondencją sztuk. Autor książek Małe wielkie kino  (2009),  polska szkoła animacji (2011) oraz Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce (2012).

Oj! Nie mogę się zatrzymać! Zbigniew Rybczyński
Wykład z cyklu Za granicą sztuki. Artyści-emigranci: uciekinierzy, wygnańcy, dobrowolni rezydenci, obywatele świata…?
Organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni
11 marca 2015 roku, godzina 17.30
Gdynia InfoBox
Gdynia

Dodaj komentarz