Wrocławski Solpol w drodze do rejestru zabytków

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie Solpolu do rejestru zabytków.

Wojciech Jarząbek, Solpol (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Wojciech Jarząbek, Solpol (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Kontrowersyjny budynek ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce. Bywa nazywany ikoną polskiego postmodernizmu i od początku swojego istnienia wzbudza skrajne emocje. Dla jednych jego nietypowa bryła i kolorowa elewacja są zwyczajnym kiczem, a dla drugich świadectwem inteligentnej gry z architektonicznymi konwencjami.

Solpol powstał w 1993 roku i pełnił funkcję domu towarowego. Zaprojektował go Wojciech Jarząbek – wrocławski architekt kojarzony z polską odmianą postmodernizmu. Projekt Solpolu powstał zaledwie w ciągu tygodnia, co samo w sobie stało się legendą.

Wpisanie Solpolu do rejestru zabytków byłoby wydarzeniem pionierskim. Przez długi czas jego wartość artystyczna była podawana w wątpliwość. Rozważano nawet jego rozbiórkę. Nadanie Solpolowi statusu zabytku uchroniłoby go od możliwej katastrofy. Jest to stosunkowo młody budynek i niektórych trudno przekonać o jego wartości historycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że Solpol jest symbolem doby transformacji i budynkiem, który wyraża ducha swoich czasów. Dzięki działaniom aktywistów, naukowców i architektów jego sytuacja może się zmienić.

Wojciech Jarząbek – urodził się w 1950 roku. Ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Po studiach pracował w biurze Inwestprojekt, a w latach 1978-1990 w biurach projektowych w Kuwejcie. W 1980 wraz z Janem Matkowskim wygrał konkurs na projekt kościoła przy wrocławskim osiedlu Popowice. Wkrótce po tym wydarzeniu założył własną pracownię projektową. Jedną z jego nowszych realizacji jest osiedle bloków mieszkalnych Osiedle Kminkowa.

Dom handlowy Solpol
architekt: Wojciech Jarząbek
Wrocław

Dodaj komentarz