Nieboski Chopin – nowa książka muzyczna Piotra Wierzbickiego

W lutym Wydawnictwo Sic! opublikowało nową książkę muzyczną Piotra Wierzbickiego zatytułowaną Nieboski Chopin. Do książki została dołączona płyta Chopin w legendarnych wykonaniach.

Piotr Wierzbicki, „Nieboski Chopin” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Piotr Wierzbicki, „Nieboski Chopin” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kolejny konkurs chopinowski już tej jesieni i oto mamy nową książkę muzyczną Piotra Wierzbickiego. Dostała prowokujący tytuł Nieboski Chopin. Dlaczego nieboski? Odpowiedzią jest ekstremalna oryginalność tej muzyki, jej uderzająca inność w stosunku do tego, co skomponowali poprzednicy, współcześni i potomni. Autor przedstawia Chopina jako genialnego muzycznego odmieńca, romantyka i zarazem przytomnego realistę, burzyciela i zarazem jedynego, który potrafił pójść za Bachem.

Po dwunastu rozdziałach tekstu głównego następuje dodatek poświęcony paru chopinowskim osobliwościom, tam zaś, na zakończenie, wspomnieniowy esej o przygodach z konkursem chopinowskim.

Piotr Wierzbicki (ur. 1935) – pisarz, eseista, publicysta. Absolwent Wydziału Filologicznego UW. Felietonista Tygodnika Literatura (1972–1977) i Tygodnika Powszechnego (1977–1989), w późnych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych publikował w drugim obiegu (Niezależna Oficyna Wydawnicza, Zapis, Głos, Biuletyn Informacyjny). Był internowany w stanie wojennym (grudzień 1981 – lipiec 1982). W latach 1993–2005 zajmował stanowisko redaktora naczelnego Gazety Polskiej.

Piotr Wierzbicki, Nieboski Chopin
Premiera: luty 2015 roku
Wydawnictwo Sic!

Dodaj komentarz