Niemieckie spotkania z komiksem w Goethe-Institut

4 marca o godz. 18.00 w Goethe-Institut w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim. Wystawa składać się będzie z dwóch części: niemieckich komiksów oraz plakatów.

„Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim” (źródło: materiały prasowe)

„Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim” (źródło: materiały prasowe)

W pierwszej części zaprezentowanych zostanie około 60 niemieckich komiksów, które uczestnicy wystawy będą mogli wziąć do rąk, obejrzeć i przeczytać w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w Instytucie. Wśród prezentowanych komiksów znajdą się m.in. Reprobus (Markus Färber), Bokser (Reinhard Kleist), a także prace takich artystów jak Nicolas Mahler czy Walter Moers. Drugą część stanowić będą plakaty.

Kuratorem i specjalnym gościem na wernisażu będzie Andreas Platthaus, niemiecki znawca komiksów, który opowie o powstawaniu Kolekcji, przedstawi sylwetki artystów i ich prace. Będzie to pierwsze z cyklu czterech spotkań przygotowanych dla miłośników komiksów przez Goethe-Institut. Kolejnymi gośćmi będą: Reinhard Kleist – autor komiksu Bokser (10 marca), Birgit Weyhe – autorka komiksów i laureatka najważniejszej niemieckiej nagrody w dziedzinie komiksu (17 marca), Markus Färber – autor komiksu Reprobus (24 marca), który w 2013 roku znalazł się na liście 25 najpiękniejszych książek w Niemczech. Markus Färber poprowadzi również warsztaty dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace, które powstaną w czasie warsztatów, zostaną zaprezentowane pod koniec wystawy w Goethe-Institut.

4 marca, godz. 18.00 | Wernisaż wystawy Graphic Novels

Andreas Platthaus – niemiecki znawca komiksów oraz juror wielu konkursów w tej dziedzinie, redaktor naczelny działu kultury w Frankfurter Allgemeine Zeitung, kurator Kolekcji Powieści Graficznych podczas Frankfurckich Targów Książki w 2014 roku, która zostanie zaprezentowana w marcu w Goethe-Institut w Krakowie.

10 marca, godz.18.00 | Spotkanie z Reinhardem Kleistem

Reinhard Kleist – twórca komiksów; autor Boksera, opowiadającego historię Żyda Hertzka Hafta, który dzięki talentowi bokserskiemu przeżył obóz koncentracyjny, a następnie rozpoczął profesjonalną karierę w USA. Komiks zdobył główną nagrodę na Targach Książki we Frankfurcie w dziedzinie najlepszej książki dla młodzieży.

17 marca, godz. 18.00 | Spotkanie z Birgit Weyhe

Birgit Weyhe – ilustratorka i autorka komiksów, laureatka najważniejszej niemieckiej nagrody w dziedzinie komiksu Comicbuchpreis der Berthold Leibinger Stiftung (Nagroda Fundacji Bertholda Leibingera). Studiowała ilustrację na Uniwersytecie w Hamburgu. Jej komiksy wystawiane były m.in. w Niemczech, Włoszech, Portugalii.

24 marca, godz. 18.00 | Spotkanie z Markusem Färberem

Markus Färber – wielokrotnie nagradzany twórca komiksów. Zadebiutował komiksem Reprobus, który w 2013 roku znalazł się na liście 25 najpiękniejszych książek w Niemczech. W 2014 roku został wydany w Polsce. Tygodnik Polityka umieścił go na pierwszym miejscu w rankingu hitów ubiegłego roku. Reprobus to adaptacja legendy o św. Krzysztofie. Autor tworzy nowy mit poprzez połączenie pogańskich i chrześcijańskich podań na temat tej postaci.

Filmy animowane w cyklu Niemieckie filmy w oryginale | godz. 16.30

  • 25 marca | Zeitgenossen – współczesne niemieckie filmy animowane z lat 1989–2006, 129 min
  • 22 kwietnia | Esterhazy, 2009, 27 min; Bunt & Wild – filmy animowane dla dzieci, wybór najciekawszych filmów z festiwalu DOK w Lipsku, 70 min
  • 20 maja | Kurz & Gut III – część 1. Teil 1, niemieckie filmy animowane z lat 2000–2007
  • 17 czerwca | Kurz & Gut III – część 2. Teil 2, niemieckie filmy animowane z lat 2000–2007

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wystawa będzie otwarta do 30 kwietnia.

Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim
Wernisaż: 4 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2015 roku
Goethe-Institut w Krakowie

Dodaj komentarz