Cricoteka zaprasza na wieczór z książkami

6 marca w krakowskiej Cricotece odbędzie się wieczór z książkami. Rozpocznie się on o 18.00 premierą książki Headless tajemniczego autora K.D., a zakończy seansem performatywnego czytania wrocławskiej grupy Luxus.

Fotografia z archiwum Luxusu (źródło: materiały prasowe)

Fotografia z archiwum Luxusu (źródło: materiały prasowe)

Premiera książki Headless K.D. | godz. 18.00 | ul. Józefińska 9, Kraków

Nowojorskie czasopismo Tri.ple Canopy z radością ogłosiło, że w marcu 2015 roku pojawi się w sprzedaży powieść Headless. Kryminał, napisany po mistrzowsku przez tajemniczego autora podpisującego się inicjałami K.D., zainauguruje nową serię książek wydawnictwa Triple Canopy, w której publikowane będą wyjątkowe dzieła literackie, artystyczne i prace krytyczne najważniejszych dzisiaj autorów.

Headless to niezwykle zabawna powieść kryminalna, odsłaniająca mroczne sekrety i ciemne sprawki potężnych finansistów, którzy zakładają firmy na Karaibach, żeby ukryć część swojej fortuny. Akcja powieści zaczyna się w chwili, kiedy przeciętny autor John Barlow zgadza się napisać jako ghostwriter powieść o sekretach rajów podatkowych. Zakłada on, że to banalnie proste zadanie. Ale jego ekscentryczni zleceniodawcy, szwedzki duet artystów konceptualnych Goldin+Senneby, proszą go, by przeprowadził dochodzenie w sprawie prowadzącej podejrzane interesy firmy Headless Ltd., którą być może coś łączy z francuskim filozofem Georgesem Bataillem, znanym ze swojej obsesji na punkcie składania ofiar z ludzi. Barlow jedzie do Nassau na Bahamach, luksusowej mekki podejrzanych finansistów, i zaczyna odkrywać skomplikowaną intrygę na ogólnoświatową skalę. Szybko zdaje sobie sprawę, że nie on jeden prowadzi śledztwo. Prawdy o firmie Headless, a także o samym Barlowie, chce się też dowiedzieć tajemnicza i bezwzględna kobieta. Jednego dnia ghostwriter beztrosko publikuje kolejne wpisy na swoim blogu z podróży, a następnego już jest zamieszany w morderstwo policjanta skróconego o głowę. Barlowa wciąga ciemny świat mrocznego kapitalizmu i tajnych stowarzyszeń. Im bardziej desperacko próbuje zachować resztki racjonalności i zdrowego rozsądku, tym głębiej zanurza się w szaleństwie.

Powieść Headless powstawała przez siedem lat, w czasie których K.D. z pomocą aktorów, śledczych i wynajętych pomocników aranżował wydarzenia, posuwające naprzód intrygę powieści. Te rzeczywiste elementy przenikały z kart powieści do wiadomości publicznej albo były prezentowane w formie publikowanych fragmentów w czasie czytań, aukcji, imprez firmowych, wystaw, konferencji, a także w londyńskim Zoo.

Po raz pierwszy powieść Headless została zaprezentowana w czasie Art Book Fair w Los Angeles 1 lutego 2015 roku. Po premierze rozpoczęła się globalna kampania reklamowa w mediach, obejmująca wywiady telewizyjne i radiowe, reklamy w gazetach i w internecie oraz imprezy promocyjne – czytania, przyjęcia i rozmowy z uznanymi pisarzami, śledczymi, filozofami i analitykami finansowymi – w Nowym Jorku, Montrealu, Mexico City, Berlinie, Sztokholmie, Paryżu, Londynie, São Paulo i Istambule.

Wydarzenie zorganizowane zostało wspólnie przez Księgarnię/Wystawę oraz Cricotekę.

Luxus. Umarła rasa | godz. 19.30 | ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków

Wrocławska grupa Luxus wystąpi w Cricotece z seansem performatywnego czytania. Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach trasy promocyjnej książki Agresywna niewinność, monografii grupy, która ukazała się w roku 2014. Na zaimprowizowanej scenie członkowie Luxusu sami zaprezentują i zinterpretują fragmenty tekstu książki autorstwa Anki Mituś i Piotra Stasiowskiego oraz wywiadów, jakie z grupą przeprowadził Piotr Rypson. Lektura testować będzie odporność tekstowej konstrukcji i siłę aktorów w obliczu narracji oddzielającej się od wydarzeń takich, jakimi zapamiętali je bohaterowie. W spotkaniu udział wezmą: Bożena Grzyb-Jarodzka, Ewa Ciepielewska, Małgorzata Plata, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Jacek Ponton Jankowski, Stanisław Sielicki, Szymon Lubiński oraz autorzy książki Anka Mituś i Piotr Stasiowski.

Luxus jest o marzeniach, jest o tym samym, o czym są filmy z Polą Negri, która całuje Rudolfa Valentino – a tak naprawdę oglądasz to w brudnym, zimnym, nieogrzewanym kinie, jesteś pomywaczką, która ma dwoje nieślubnych dzieci z dziedzicem. Patrzysz na ten lepszy świat, którego nigdy nie będziesz mieć, ale płacisz za to. O tym jest Luxus.

Paweł Jarodzki (fragment tekstu okładkowego)

Wieczór z książkami
6 marca 2015 roku
Premiera Headless K.D., godz. 18.00, ul. Józefińska 9
Luxus. Umarła rasa, godz. 19.30, ul. Nadwiślańska 2–4
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz