• 2015-03-02

Męczennicy, reż. Grzegorz Jarzyna

14 marca w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Męczennicy, na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga Märtyrer.

„Męczennicy", fot. Kuba Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Męczennicy", fot. Kuba Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

„Męczennicy", fot. Kuba Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Męczennicy", fot. Kuba Dąbrowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidka:

Inne religie mają bojowników o wiarę, męczenników, którzy za swoich fałszywych bogów bez wahania oddają życie. A my? Którego stać dzisiaj na taki czyn? Wszyscy uważają, że trzeba rozmawiać i znajdować kompromis, że Kazanie na Górze traktuje tylko o tolerancji, że człowiek zamiast dwóch policzków powinien mieć ich tysiąc, żeby je nadstawiać jeden po drugim, w nieskończoność. Myślicie tak, ponieważ nie czytacie Księgi. Ponieważ Pan mówi: Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz (Mt 10, 34). (…) I dlatego nie chodzi o to, żeby być miłym i jakoś tam żyć dla jakiejś tam wiary.

(fragment scenariusza)

 • reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna
 • przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
 • scenografia: Monika Pormale (Łotwa)
 • kostiumy: Anna Nykowska
 • wideo: Robert Mleczko
 • reżyseria światła: Felice Ross (Izrael)
 • muzyka: Michał Lis, Piotr Lis
 • opracowanie muzyczne: Piotr Domiński
 • dramaturgia: Roman Pawłowski
 • asystent reżysera: Paweł Kulka
 • konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

Marius von Mayenburg (1972) – niemiecki dramatopisarz i reżyser. Studiował literaturę starogermańską oraz dramaturgię w Hochschule der Künste. Był dramaturgiem prowadzonej przez Thomasa Ostermeiera scenie Die Baracke przy Deutsches Theater w Berlinie. Od kilku lat pełni funkcję autora rezydenta w Schaubühne am Lehniner Platz. Do jego najważniejszych i najczęściej wystawianych utworów należą Ogień w głowie, Pasożyty, Kamień i Brzydal. Prapremiera Męczenników miała miejsce w 2011 roku w Schaubühne w Berlinie.

Licencjodawca praw autorskich: Agencja ADiT Elżbieta Manthey

Męczennicy
14 marca 2015 roku, godz. 20.00
Teatr Rozmaitości w Warszawie

Dodaj komentarz