• 2015-03-02

Korczakowska opowie o swoim Przedwiośniu

19 marca o godzinie 21.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się 30. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi Przedwiośnie na podstawie powieści Stefana Żeromskiego. Weźmie w nim udział jego reżyserka – Natalia Korczakowska.

Dyskusyjny Klub Teatralny: „Przedwiośnie” Żeromskiego (materiał prasowy organizatora)

Dyskusyjny Klub Teatralny: „Przedwiośnie” Żeromskiego (materiał prasowy organizatora)

O spektaklu:

Rewolucja? Wojna? Zmiana? Coś. Istotne wydarzenie o charakterze wstrząsowym. Dojrzewa, budzi się do życia – straszy. Czy historia musi się powtarzać – i jako tragedia, i jako farsa? Czy znowu doszliśmy do takiego momentu naszej historii, w którym rozczarowanie, niezadowolenie, oburzenie wyleją się na ulice i uformują rewolucyjny pochód? Jak daleko tym razem ten pochód się posunie i kto, z jakimi hasłami stanie na jego czele? I przeciw komu? Można oczywiście udawać, że nic takiego się nie dzieję i że jakoś to będzie. Ale to nieprawda, co mówią w serialach, że winter is comming. Zima już była. Przeżyliśmy ją, przespaliśmy. Teraz nadchodzi wiosna. Ale zanim nadejdzie, zanim to Coś ostatecznie zakwitnie i dojrzeje mamy jeszcze ten krótki moment, w którym można jeszcze coś zrobić, Coś przyciąć, o Coś zadbać. Mamy przedwiośnie.

Spotkanie ma stanowić podsumowanie adaptacji powieści Żeromskiego. Jego zadaniem jest również stworzenie przestrzeni, w której publiczność może wejść w polemikę z twórcami spektaklu. O swoim przedstawieniu wspomina sama Korczakowska:

Szacuje się, że dziś osiemdziesiąt pięć osób jest w posiadaniu bogactw większych niż połowa ludzkiej populacji. Jest to sytuacja absolutnie chora. W ciągu ostatnich czterech lat w Hiszpanii, USA, Londynie, Grecji czy Tajlandii ludzie masowo wychodzili na ulice, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec tej sytuacji. Ale nie w Polsce. Dla nas kapitalizm i demokracja to nadal rzeczy święte, niepodlegające dyskusji. Zabrakło nam Żeromskiego który potrafił(by) patrzeć krytycznie na świeżo odzyskaną niepodległość. Wolność, mimo że krucha, zobowiązuje do odpowiedzialności obywatelskiej. Adaptacja Przedwiośnia na scenę jest dziś apelem o taką odpowiedzialność, przede wszystkim o odzyskanie idei równości, którą poświęciliśmy. A tego, wg Żeromskiego, robić nie wolno. Idzie za tym widmo rewolucji. Hiszpański ruch Oburzonych czy nowojorski Occupy Wall Street były zjawiskiem przełomowym, porównywalnym do rewolucji 68 roku. W związku z nim sztuka będzie przewartościowywać swoje cele i środki.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego
19 marca 2015 o godzinie 21.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
Gdańsk

Dodaj komentarz