Książkowe Klimaty: opowiadanie jest jak czereśnia

W lutym nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty ukazał się zbiór opowiadań czeskiego pisarza Zdenka Svěráka Podwójne widzenie.

Zdeněk Svěrák, „Podwójne widzenie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zdeněk Svěrák, „Podwójne widzenie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Pisanie opowiadań jest jak trzymanie w ręku pestki i tworzenie wokół niej czereśni. Albo śliwki – mówi o swojej twórczości Zdeněk Svěrák. Podwójne widzenie to zbiór dziewiętnastu opowiadań, z których pierwsze powstało w roku 1966, a ostatnie w 2008. Pestką każdego z nich jest codzienność, dlatego każdy może tu odnaleźć znajome sytuacje i znajomych ludzi. Wyrafinowany, inteligentny humor, miejscami zadziorny, miejscami podszyty smutkiem, niesamowity zmysł obserwacji i nieprzeciętne wyczucie języka (co dla tłumaczy, jak sami przyznają, stanowiło nie lada wyzwanie) charakteryzują każdą opowieść, którą tworzy Svěrák. Podwójne widzenie to także jeszcze jeden dowód na to, że Svěrák jest mistrzem formy, ciętej ironii i empatii w prawdziwie Hrabalowskim stylu.

Prezentowane opowiadania zostały uhonorowane podwójną nagrodą Magnesia Litera w kategorii Nagroda Czytelników (2004 i 2012), a także podwójnym tytułem Czeski Bestseller (2008 i 2011). W 2014 roku autor otrzymał nagrodę im. Miroslava Švandrlíka przeznaczoną dla autorów najlepszych książek humorystycznych.

Zdeněk Svěrák (ur. 1936) – czeski aktor, komik, scenarzysta i pisarz. W Czechach cieszy się ogromną popularnością, a jego książki regularnie trafiają na listy bestsellerów. W Polsce znany jest przede wszystkim z filmów, takich jak nagrodzony Oscarem Kola czy Butelki zwrotne (jako autor scenariuszy i aktor), oraz jako autor książki dla dzieci pt. Ucieszki Cieszka. Wielokrotny laureat nagród literackich, między innymi prestiżowej nagrody Magnesia Litera. W 2014 roku otrzymał nagrodę im. Miroslava Švandrlíka przeznaczoną dla autorów najlepszych książek humorystycznych za książkę Po strništi bos. Razem z Ladislavem Smoljakiem stworzył postać geniusza, wynalazcy, sportowca, filozofa, kryminalisty i pisarza, Járy Cimrmana, który prawdopodobnie byłby zwycięzcą w głosowaniu na Największego Czecha 2005, gdyby tylko nie był zmyślony.

Zdeněk Svěrák, Podwójne widzenie
Premiera: luty 2015 roku
Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz