• 2015-02-28

Premiera filmu Jonasa Alexandera Arnby’ego – Wilkołacze sny

6 marca odbędzie się premiera duńskiego filmu Wilkołacze sny w reżyserii Jonasa Alexandera Arnby’ego dystrubycji Vivarto.

Plakat, „Wilkołacze sny” (źródło: materiały prasowe)

Plakat, „Wilkołacze sny” (źródło: materiały prasowe)

Debiut reżyserski Jonasa Alexendera Arnby’ego zyskał sobie sympatię krytyków, którzy porównują go do Carrie Briana De Palmy i Pozwól mi wejść Thomasa Alfredsona. Główna bohaterka tego filmu, dziewiętnastoletnia Marie (Sonia Suhl), zaczyna odczuwać, że przestaje panować nad swoim ciałem. To, co dzieje się z jej organizmem, wydaje się mieć dziwny związek z wydarzenia rozgrywającymi się na rybackiej wyspie, zamieszkałej przez jej rodzinę, a także z chorobą jej matki, która od lat porusza się na wózku inwalidzkim. Dziewczynę wychowuje nadopiekuńczy ojciec w małym domu w pobliżu morza. Bohaterka podejmuje pracę w zakładzie przetwórstwa rybnego, w którym pracują niemal wyłącznie mężczyźni. Poznając swoich współpracowników, uświadamia sobie, że jej rodzina skrywa tajemnicę, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia. Wrogie nastawienie ludzi, z którymi przyszło jej zarabiać na życie, budzi w niej niepokój niemniejszy od tego, który wywołuję wyrastające na jej klatce piersiowej włosy. Chociaż miejscowy lekarz zapewnia ją, że wszystko z jej ciałem jest w porządku, Marie nie może się powstrzymać przed zadawaniem sobie pytań o to, kim tak naprawdę jest i jaka jest jej natura. Transformacja bohaterki przyniesie nieoczekiwane konsekwencje w ekranowym uniwersum, przypominając widzom, czym jest oryginalny, skandynawski horror.

Wilkołacze sny zostały nagrodzone za najlepszy debiut operatorski na tegorocznym Festiwalu Sztuki Operatorskiej Camerimage oraz były prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Tydzień Krytyki.

Wilkołacze sny
Reżyser: Jonas Alexander Arnby
Obsada: Sonia Suhl, Lars Mikkelsen, Sonja Richter, Jakob Oftebro, Mads Riisom
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 6 marca 2015 r.

Dodaj komentarz