Andrew Miller o chirurgu, który nie czuł bólu

18 marca w Wydawnictwie Znak ukaże się powieść Andrew Millera Przemyślny ból – powieść-labirynt, za którą autor otrzymał International IMPAC Dublin Literary Award, James Tate Black Memorial Prize oraz Premio Grinzane Cavour we Włoszech.

Andrew Miller, „Przemyślny ból” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Andrew Miller, „Przemyślny ból” – okładka (źródło: materiały prasowe)

James Dyer urodził się z niezwykłą przypadłością: jego ciało nie odczuwa bólu. Przez to niezdolny jest też do empatii – cierpienie innych nie robi na nim żadnego wrażenia, tak samo jak jego własne.

W XVIII wieku współczesna medycyna była jeszcze w powijakach. James decyduje się na eksperymenty, na które nie poważyłby się nikt inny, i wkrótce zostaje genialnym chirurgiem, wyprzedzającym swoją epokę. Jednak czy można być doskonałym lekarzem, nie widząc w pacjencie człowieka, a jedynie meandry kości, ścięgien i naczyń krwionośnych?

Andrew Miller to współczesny pisarz brytyjski. Urodził się w 1960 roku w Bristolu. Wczesne dzieciństwo spędził na wsi w hrabstwie Somerset, gdzie jego ojciec pracował jako lekarz. Jego rodzice rozstali się, kiedy miał cztery lata, i od tamtej pory zamieszkał z matką w Bath. Po ukończeniu szkoły przez trzy lata pracował w służbie cywilnej, a następnie studiował literaturę, filozofię i historię na uczelni Middlesex Polytechnic. Tytuł magistra w dziedzinie kreatywnego pisania uzyskał na University of East Anglia, a potem wyjechał za granicę, by pracować jako nauczyciel angielskiego w Hiszpanii i Japonii. Podczas studiów doktoranckich z kreatywnego pisania na Lancaster University napisał swoją pierwszą powieść, Przemyślny ból (1997), nagrodzoną między innymi James Tait Black Memorial Prize, Grinzane Cavour oraz nagrodą IMPAC. W 1998 roku ukazała się kolejna książka autora, Casanova zakochany, następnie w 2001 roku wyszła powieść Oxygen, która znalazła się w finale nagrody Whitbread oraz Nagrody Bookera. Od 1996 roku Andrew Miller jest pełnoetatowym pisarzem. Mieszkał w Dublinie, Paryżu i Londynie, obecnie rezyduje w Brighton.

Andrew Miller, Przemyślny ból
Premiera: 18 marca 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz