• 2015-02-27

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

7 marca w Teatrze Powszechnym w Łodzi rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tegoroczna edycja poświęcona jest kondycji współczesnego artysty.

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest jednym z najstarszych festiwali teatralnych w kraju i najstarszym festiwalem teatru zawodowego w Łodzi. Tegoroczna edycja poświęcona jest kondycji współczesnego artysty. Kim jest współczesny artysta? Czy artysta potrzebuje odbiorcy? Czy odbiorca potrzebuje artysty? Czy współczesny artysta walczy? Czy współczesny artysta potrafi tworzyć w warunkach nieograniczonej wolności? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć – prezentując spektakle, ale również prowadząc dyskusje z twórcami po przedstawieniach, organizując panele dyskusyjne, sesje oraz prezentując wystawy.

W repertuarze XXI edycji znalazło się 11 spektakli. Festiwal zainauguruje jeden z najbardziej oczekiwanych w sezonie 2014/2015 tytułów – Wycinka/Holzfällen Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy. W Łodzi zaprezentujemy poza tym: Dziady Radosława Rychcika, Szkołę żon w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, Śmieszną ciemność z Burgtheater w Wiedniu w reżyserii Dusana Davida Parizeka, Drogę śliską od traw… w reżyserii Piotra Wolaka i Katarzyny Dworak, Chopina bez fortepianu Michała Zadary, Dowód na istnienie drugiego Macieja Wojtyszki, Machię Juliusza Machulskiego, Broniewskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego, Wyczerpanych Claude’a Bardouila. Organizacja XXI edycji Festiwalu wpisuje się w obchody jubileuszu 70-lecia działalności Teatru Powszechnego w Łodzi.

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu – a zarazem Festiwalu – jest przygotowywana w ramach Festiwalu prapremiera Wytwórni piosenek – spektaklu, do którego zaproszeni zostali najważniejsi twórcy światowego formatu. Spektakl reżyserują Maciej i Adam Wojtyszko, autorem scenariusza jest m.in. Maciej Karpiński, scenografię przygotowuje Allan Starski, a muzykę Jerzy Satanowski.

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
7 marca – 12 kwietnia 2015 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz