• 2015-02-27

Wojtek Wieteska z najnowszym projektem w Leica Gallery

Od 21 marca w warszawskiej Leica Gallery będzie można oglądać wystawę fotografii Wojtka Wieteski pt. Nailing Love.

„Night”, fot. Wojtek Wieteska ©WWIETESKA (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Night”, fot. Wojtek Wieteska ©WWIETESKA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Wieteska to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Jego zdjęcia znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Wieteska wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej, a jego styl wyróżnia się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. W Nailing Love jeszcze bardziej zbliża się do konceptualnego wykorzystania fotografii i z prac wykonywanych od lat osiemdziesiątych do teraz tworzy autotematyczny projekt.

Czy pojęcia albo słowa są fotogeniczne? Co mnie inspiruje do fotografowania, a co jest faktem lub obiektem gotowym do utrwalenia za pomocą fotografii? – mówi o nowej wystawie Wieteska. – Posługuję się fotografią, obrazem ruchomym, przedmiotami. Zastanawiam się nad ich relacjami między sobą. W sposobie doboru prac i ich ekspozycji interesuje mnie zagadnienie sensu pojedynczości i oryginalności, kopii i powielania, trwałości i zniszczalności. Błądzenie po obrzeżach fotografii i spotykanie tam właśnie nowych połączeń – to wydaje mi się teraz najciekawsze.

Wystawa Nailing Love to nie tylko zdjęcia. Jej częścią jest m.in. płukarka archiwalna z 12 fotografiami, które w trakcie ponad miesięcznego procesu ulegną degradacji zamiast archiwizacji, fotografie wydrukowane na różne sposoby i w wielu rozmiarach – stykówka pojawia się obok fototapety. Wszystko to składa się na wystawę intrygującą, nieoczywistą i nietypową. Jej kuratorem jest Adam Mazur:

Ta wystawa jest momentem zwrotnym i nie można powiedzieć, że w tym projekcie pojedyncze zdjęcie coś mówi o świecie czy o widzeniu Wieteski. Te zdjęcia mówią najwięcej o autorze – nie mają sensu w oderwaniu od siebie, a mają sens jako narracja starannie tworzona miesiącami. Wieteska odwołuje się do Marcela Prousta, Francisco Goyi, trawestuje Rembrandta. Szuka w swoim archiwum, umieszcza w sposób precyzyjny m.in. zdjęcia swojego syna obok zdjęć antycznej figurki i szuka między tym wszystkim połączeń.

Wojtek Wieteska fotografuje od 1986 roku. Mieszkał i pracował w Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio – obecnie w Warszawie. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich jak: 36 x Paryż, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C.#02, Martwa Natura, Flights 91_08, a Stacja Warszawa, Protest 2007 czy duża wystawa w Łodzi Jestem z Polski powstały na gruncie społecznym i osobistym w Polsce. Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Publikował zdjęcia na łamach m.in.: Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Pozytywu, Twojego Stylu, Elle, Voyage, Przekroju, Zwierciadła, Pani, Junge Kunst, Wysokie obcasy. Realizuje projekty artystyczne i komercyjne.

Kurator: Adam Mazur

Wojtek Wieteska, Nailing Love
Wernisaż: 20 marca 2015 roku, godz. 20.00
Wystawę będzie można oglądać do 3 maja 2015 roku
Leica Gallery w Warszawie

Dodaj komentarz