• 2015-02-27

Space Opera. Czy wiesz z jakiej materii zrobiony jest Kosmos?

14 marca o godzinie 19.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Space Opera w reżyserii Eweliny Piotrowiak.

Space Opera, reż. Ewelina Piotrowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Space Opera, reż. Ewelina Piotrowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy wiesz z jakiej materii zrobiony jest Kosmos? Jest zrobiony z samotności. To jego materia. Cała historia Kosmosu jest naznaczona samotnością kilku zwierząt. Kosmiczna samotność ludzi przychodzi później.

Doskonała para, Adam i Ewa, sami w pustym kosmosie podczas pierwszej załogowej misji na Marsa. Czy to wielkie, spełnione marzenie, czy wielka samotność? Ile waży miłość w stanie nieważkości?

Największym wyzwaniem nie jest technologia, tylko życie, nawet z najbliższym, w kapsule maleńkiej jak pudełko na buty. Minuta po minucie, przez 500 dni i nocy (a raczej tylko nocy). Jak wyglądają nasze skandale bez grawitacji, kiedy rzucony talerz na staje się talerzem latającym?

Ale czy Adam i Ewa są naprawdę sami? Chciwy producent z ukrytymi kamerami przygotowuje show wszechczasów: Wielki Brat w Kosmosie. Czy Adam coś o tym wie? Czy na pokładzie jest ktoś jeszcze? Czy największe odpowiedzi mogą kryć się w toalecie? I czy jesteśmy pierwsi w przestrzeni kosmicznej?

Będą tacy, którym tytuł tej sztuki skojarzy się z arcydziełem Stanleya Kubricka. Będą i tacy, którym przywiedzie na myśl operę mydlaną, tyle że rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej. I jedni, i drudzy się nie pomylą. Aleksander Nowak we współpracy z librecistą Georgim Gospodinowem – bułgarskim pisarzem średniego pokolenia, którego zwą czasem ironistą rozpaczy – opowiedzą o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. Głosami małżeńskiej pary astronautów w średnim wieku, podróżującej na gapę muchy, kierownika lotu – mężczyzny o niezbyt czystych intencjach – oraz chóru reprezentującego już to muszki owocowe, już to resztę ludzkości. Przyjdzie pora na refleksję, czy byliśmy gotowi na ten Kosmos i czy przypadkiem trochę się nie pośpieszyliśmy

Aleksander Nowak
Space Opera

Kierownictwo muzyczne: Marek Moś
Reżyseria: Ewelina Piotrowiak
Scenografia: Katarzyna Nesteruk

Wystąpią:
Ewa: Helena Zubanovich/Magdalena Wachowska
Adam: Bartłomiej Misiuda
Mucha/Łajka: Martyna Cymerman, Tomasz Raczkiewicz
Producent/Beduin: Damian Konieczek/Andrzej Ogórkiewicz

Space Opera
14 marca 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Dodaj komentarz