Paweł Naumowicz: Każdy ryt odsłania część mnie

Od 27 lutego w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku będzie można oglądać wystawę z cyklu Wyjechani w ramach której swoje prace zaprezentuje Paweł Naumowicz.

Paweł Naumowicz, „Prolog”, Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (źródło: materialy prasowe organizatora)

Paweł Naumowicz, „Prolog”, Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (źródło: materialy prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje grafiki Pawła Naumowicza, które pochodzą z okresu kilku ostatnich lat. Część prac nawiązuje do odbytych przez Artystę podróży po Europie i Stanach Zjednoczonych. Linoryty obrazują przemyślenia autora na temat asymilacji człowieka i przestrzeni, w której się znajduje. Naumowicz używa wycinków urbanistyki charakterystycznych dla poszczególnych miejsc do kreacji nowej rzeczywistości, która nabiera właściwości magicznych, wręcz odrealnionych. Tego rodzaju zespolenie jest stale odnawianym przez Artystę tematem, choćby w cyklu prac pt. Rytm wokół mnie.

Na wystawie będzie można również zobaczyć prace o charakterze egzystencjalnym, m.in. cykl prac Insomnia, który jest dialogiem autora z samym sobą, gdzie próbuje urzeczywistnić przemyślenia i odczucia na temat wyobcowania jednostki, określenia bytu, jako podstawowej komórki pozbawionej rzeczywistości, a pozostającej w sferze psychiki. Obraz niedopowiedziany daje przestrzeń do interpretacji widzowi. Elementem spajającym wszystkie prace jest technika wykonania, czyli linoryt.

Dłuta i linoleum dają mi poczucie jedności z materiałem – mówi Naumowicz – pozwalają, aby granice między narzędziem a twórcą zatraciły się. Każdy ryt w materiale odsłania część mnie i pozwala za każdym razem kształtować się od nowa.

Paweł Naumowicz – ur. 1980 r. w Białymstoku. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Licencjat obronił w pracowni projektowania ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego, a tytuł magistra sztuk pięknych w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Wśród licznego zbioru grafik, największą część stanowią linoryty. Choć tematyka i forma prac jest zróżnicowana, wiele z nich odnosi się do problemów egzystencjalnych – samotności, wyobcowania, zmagań człowieka z samym sobą, zawieszenia gdzieś w czasie i odrealnionej przestrzeni. Autor od 2007 roku stale współpracuje z Art. Gallery Kafe, w Wood Dale w USA. Laureat nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w styczniowej edycji Grafika Warszawska 2008.

Paweł Naumowicz, Prolog
Wystawa z cyklu Wyjechani
Wernisaż: 27 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 19 kwietnia 2015 roku
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Dodaj komentarz