• 2015-02-27

Obrazy morza. Waldemar Grzelak

6 marca w Galerii BWA w Jeleniej Górze będzie miał miejsce wernisaż prac fotograficznych Waldemara Grzelaka. Wystawa nosi tytuł Obrazy morza.

Waldemar Grzelak,  „Lodowa cisza" (źródło: materiały prasowe)

Waldemar Grzelak, „Lodowa cisza" (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie znajdą się fotografie powstałe w latach 2010–2015. Waldemar Grzelak fascynuje się morzem, jego zmiennością i surowym żywiołem, światłem i barwą. Zwraca uwagę na cienie, błękity i zielenie skontrastowane z bielą śniegu i fal. W fotografii Grzelaka chodzi o stylizację, uwydatnienie i wydobycie nastroju. Artysta pokazuje wrażenie, prawdę o sobie samym, która wynika z pamięci o fotografowanym miejscu, nie z tego co można w tym miejscu dostrzec. Grzelak nawiązuje do symbolizmu oraz romantyzmu. Zestawia w swoich kompozycjach wzburzone i chaotyczne morze z wyciszonymi i łagodnymi brzegami, podsuwa oglądającemu myśli dotyczące przemijania, zmienności i upływu czasu. Prace Grzelaka pełne są sugestii dotyczących synestezji, barwnego słyszenia. Fotograf kieruje uwagę odbiorcy ku melodii, którą można usłyszeć obserwując wiatr albo wzburzoną wodę.

Waldemar Grzelak – nauczyciel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Nowy Młyn – Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie. Fotografią zajmuje się od 1967 roku. Początkowo związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Przez 20 lat prowadził własną pracownię fotograficzną zajmując się zawodowo fotografią studyjną, reklamową i wydawnictwami reklamowymi. Wystawiał w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród. Jego prace zakupiono między innymi do wydawnictwa Polska Fotografia Amatorska w latach 1944–1984.

Waldemar Grzelak, Obrazy morza
Wernisaż: 6 marca 2015 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2015 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
Jelenia Góra

Dodaj komentarz