Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości – oprowadzanie po wystawie

28 lutego w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego w Krakowie odbędzie się oprowadzanie po wystawie Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości. Oprowadzanie odbędzie się w języku angielskim.

Maurycy Gottlieb, „Ahaswer”, ok. 1876 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maurycy Gottlieb, „Ahaswer”, ok. 1876 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maurycy Gottlieb żył zaledwie 23 lata – zbyt krótko, by cieszyć się taką sławą jak jego młodszy brat Leopold Gottlieb. A mimo to, Maurycy Gottlieb jest najważniejszym malarzem żydowskim tworzącym w polskim środowisku w XIX wieku. Na wystawie prezentowanej w Kamienicy Szołayskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się 46 dzieł artysty wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych. To symboliczny powrót artysty do domu…

Wystawa w MNK jest kontynuacją ekspozycji, którą od października 2014 roku można było oglądać w Muzeum Pałac Herbsta, oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi. To pierwszy monograficzny przegląd twórczości Gottlieba od 1991 roku.

Maurycy Gottlieb (1856-1879) pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej z Drohobycza. Czworo z dwanaściorga rodzeństwa było malarzami (najbardziej znany – Leopold – urodził się w roku, w którym zmarł Maurycy). Przedwcześnie zmarły, na skutek powikłań po zapaleniu gardła, artysta studiował w latach 1871-1873 na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie na Wystawie Powszechnej odkrył twórczość Jana Matejki. W 1874 roku został jego uczniem w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po dwóch latach, na skutek antysemickiej postawy kolegów, przeniósł się na dalsze studia do Wiednia, potem do Monachium. Podróżował do Pesztu, Lwowa, Drohobycza, rok mieszkał w Rzymie, wynajmował pracownię z Henrykiem Siemiradzkim. Na początku 1879 roku wrócił do Krakowa, gdzie ponownie został uczniem Matejki. Zmarł latem tamtego roku. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości – oprowadzanie po wystawie w języku angielskim
Oprowadzanie odbędzie się 28 lutego 2015 roku o godzinie 12.00
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddział MNK
plac Szczepański 9
Kraków

Dodaj komentarz