Maria Pawlikowska-Jasnorzewska do męża Stefana

4 marca w Wydawnictwie W.A.B. ukaże się zbiór Z Tobą jednym. Listy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego pod redakcją Elżbiety Hurnikowej.

„Z Tobą jednym. Listy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Z Tobą jednym. Listy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zbiór korespondencji, prowadzonej przez Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Stefana, jej trzeciego męża, pilota RAF-u, to rozpisana na dwa głosy opowieść o trudnych, wojennych latach 1940–45, gdy oboje przebywali w Anglii, choć z daleka od siebie. Opowieść zdumiewająca, bo napisana pomysłowym, zabawnym językiem, który miał przynajmniej trochę załagodzić wojenny koszmar i wszelkie, w tym finansowe, niedostatki życia.

Bajbaczku, z Tobą jednym byłam i jestem w pełni szczęśliwa, Ty piękno mojego życia. Bardzo męskie piękno, a równocześnie dobre i miękkie jak pierś gołębia, miłosne i miłosierne.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891–1945) – jedna z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich poetek pierwszej połowy dwudziestego wieku. Postać barwna i nietuzinkowa, córka słynnego malarza Wojciecha Kossaka, siostra satyryczki Magdaleny Samozwaniec, która o losach obu sióstr napisała głośną książkę Maria i Magdalena. Zadebiutowała w roku 1924. Jest autorką wielu tomików wierszy (Niebieskie migdałyPocałunkiBalet powojów) oraz kilkunastu sztuk teatralnych (najbardziej znana to Baba-dziwo).

Z Tobą jednym. Listy Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej i Stefana Jasnorzewskiego,
red. Elżbieta Hurnikowa
Premiera: 4 marca 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz