Fotografia a muzeum – Spotkanie w Muzeum Warszawy

4 marca w Muzeum Warszawy odbędzie się spotkanie  Fotografia a muzeum. Między dokumentem a obiektem, którego pretekstem i punktem wyjścia jest nowa publikacja muzealna Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014. Rozmowę z dr Magdaleną Wróblewską, autorką książki i dr Jarosławem Trybusiem, wicedyrektorem Muzeum Warszawy oraz z innymi gośćmi poprowadzi dr Adam Mazur.

Plakat „Fotografia a muzeum”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Fotografia a muzeum”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przeźrocza, czarno-białe odbitki i kolorowe skany, mają jedno źródło – kolorową kliszę Agfy, od 1975 roku znajdującą się w zbiorach Muzeum Warszawy, naświetloną na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską. Opisując historię tych unikatowych zdjęć od momentu ich powstania do dzisiaj, autorka tekstu dr Magdalena Wróblewska, wnikliwie analizuje, co o fotografii i praktykach z nią związanych mówią te celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki. Czym jest fotografia zarówno w chwili utrwalanych wydarzeń historycznych – w tym wypadku epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, ale także wytwarzania na nowo jej świadectw? Jaką rolę pełni jako dokument czy ilustracja? Jak funkcjonuje włączona do kolekcji muzealnej? Jak przebiega nieuchronny proces jej niszczenia ściśle związany z przechowywaniem?

Książka „Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka „Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W spotkaniu wezmą udział także: Karolina Puchała-Rojek – historyczka fotografii (Fundacja Archeologia Fotografii), Anna Seweryn – konserwatorka (Archiwum Narodowe w Krakowie), dr hab. Andrzej Leśniak – historyk sztuki (Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP Warszawa), Jakub Certowicz i Jędrzej Sokołowski – fotografowie (Skanery Niewiarygodne).

Spotkanie Fotografia a muzeum. Między dokumentem a obiektem
3 marca 2015 r., godz. 18.30
Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Warszawy

Dodaj komentarz