• 2015-02-27

Kobiety i wojna. Historyczne spotkanie na Dzień Kobiet

3 marca w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się Dzień Kobiet z historią. Tematyką spotkania oraz dyskusji, w której wezmą udział dr Katarzyna Sierakowska i dr Anna Nowakowska-Wierzchoś, będą kobiety i wojna.

„Kobiety i wojna” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Kobiety i wojna” – plakat (źródło: materiały prasowe)

I wojna światowa zmieniła mapę świata i stała się katalizatorem emancypacji. Jej wybuch zbiegł się z walką kobiet o równe prawa, szczególnie o prawo głosu. Kobiety wyszły z domu, podjęły pracę, ruszyły na front.

Na ziemiach polskich emancypacja zaczęła się wcześniej: kobiety brały udział we wszystkich powstaniach narodowych i kolejnych wojnach. Podczas spotkania przypomniane zostaną sylwetki i nazwiska niezwykłych kobiet (Aleksandry Szczerbińskiej, Aleksandry Zagórskiej, Wandy Gertz, Zofii Plewińskiej, Ludmiły Modzelewskiej, generał Marii Wittek, generał Elżbiety Zawackiej). Zostaną też podjęte rozważania: czy kobiety w wojsku są potrzebne? Czy kobieta mogłaby zostać w Polsce zwierzchnikiem sił zbrojnych, ministra obrony?

Kurierki, łączniczki, sanitariuszki, żołnierki – znane ze wszystkich frontów. Kobiety w czasie I wojny Światowej można było spotkać wszędzie: w fabrykach wyrabiające broń, dostarczające i przemycające broń na front, w żeńskich oddziałach strzeleckich, w służbach wywiadowczych, w szeregach kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, w działaniach bojowych.

O sukcesach i pułapkach wojennej emancypacji opowiedzą dr Katarzyna Sierakowska i dr Anna Nowakowska-Wierzchoś. Dyskusję poprowadzi Anna Czerwińska (Wirtualne Muzeum Historii Kobiet, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER).

dr Katarzyna Sierakowska – pracuje w IH PAN, jest sekretarzem Komisji Historii Kobiet, wykładowcą na podyplomowych studiach varsavianistycznych przy IH UW oraz na gender studies przy IBL PAN. Autorka i redaktorka wielu publikacji i książek.

dr Anna Nowakowska-Wierzchoś – historyczka, archiwistka. Autorka książki Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu (Kraków, 2009) oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji, a także edycji tekstów źródłowych. Współtwórczyni Feministycznego Salonu Historycznego.

Dzień kobiet z historią. Kobiety i wojna
3 marca 2015 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz