Święte szaleństwo, czyli Adam Zamoyski o rewolucji i romantykach

19 marca w Wydawnictwie Literackim ukaże się książka historyczna Święte szaleństwo Adama Zamoyskiego. Autor odtwarza żywy obraz epoki rewolucji oraz pisze o romantycznych indywidualistach.

Adam Zamoyski, „Święte szaleństwo” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Adam Zamoyski, „Święte szaleństwo” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Od strzałów, które rozpoczęły wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przez powstania (polskie i greckie) i Wiosnę Ludów aż po zmierzch Komuny Paryskiej – Adamowi Zamoyskiemu udało się odtworzyć żywy obraz epoki rewolucji, która przewartościowała światopogląd Europy i z której wyłoniły się nowoczesne narody – w takiej postaci, jaką przyjęły w XX wieku.

To także książka o romantycznych indywidualistach: artystach, pisarzach, publicystach, arystokratach i nuworyszach, czyli właśnie tych, którzy własnoręcznie ten świat przewracali. Tytułowi święci szaleńcy to m.in. Lafayette, Garibaldi, Mickiewicz, Byron i Bakunin.

Zamoyski doskonale wie, że przypisanie całej mocy rewolucyjnego żaru prostemu ludowi jest uproszczeniem. Omijając tę mieliznę, kładzie nacisk na specyficzną dla tamtego okresu wrażliwość elit i jej oczekiwania. Opowiada o Oświeceniu i kryzysie starej religii. Oraz o patriotyzmie, który stał się religią nowoczesnego świata.

Adam Zamoyski, Święte szaleństwo
Premiera: 19 marca 2015 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz