Przemysław Branas – Übung w Zielonej Górze

28 lutego w zielonogórskim BWA odbędzie się performance Przemysława Branasa pt. Übung.

Przemysław Branas, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemysław Branas, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Bo nawet jeśli zbliżymy się do policzenia ziarenek kilograma cukru, to i tak napotykamy nieprzekraczalną barierę: oprócz jako tako policzalnych kryształków, zostaniemy na koniec z niepoliczalnym cukrowym pyłem. Znaczeń i konotacji cukru jest wiele i na pewno mogą i powinny one zostać uruchomione w trakcie śledzenia performansu Przemka Branasa.

Ale najważniejszy jest niewątpliwie sam proces, w trakcie którego kryształki cukru zmieniają swój status – stają się zindywidualizowane, policzone i pogrupowane. Ten proces, z kolei, poprzedzony jest technologicznym procesem, który ekstrahuje i rafinuje cukier z buraka i poddaje go krystalizacji.

Uzasadnione będzie skojarzenie z postępującą w nowoczesnych społeczeństwach indywidualizacją – efektem przetworzenia ciemnej masy (nierzadko kojarzonej z tzw. buractwem) w autonomiczne, policzalne i oczyszczone z brudu (rafinowane) jednostki. A jednak pomimo indywidualizacji, nowoczesne społeczeństwo i tak pozostaje masą.

Co więcej, policzenie i posortowanie jednostek – zaprowadzenie pewnego zmatematyzowanego, poddanego algorytmom porządku – obnaża na koniec swoją słabość: oto oprócz widocznych społecznie jednostek, mających możliwość politycznej i społecznej artykulacji, zawsze pozostaje społeczny pył, który wymyka się regulacji i kategoryzacji i nie ma (prawa) głosu.

Warto też pamiętać, że choć formę kryształu uważa się zwykle za szlachetną, to przecież cukier ma wiele postaci: może być pudrem, karmelem, watą cukrową czy prostu stać się niewidzialny po rozpuszczenie w wodzie.

Tomasz Sikora o performance Übung

Przemysław Branas (ur. 1987) – doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Absolwent Wydziału Intermediów ASP w Krakowie (Pracownia Sztuki Performance Artura Tajbera). Wystawy i uczestnictwo min: Indywidualna wystawa Czkawka, Galeria Re MOCAK, kuratorka E. Tatar, Festiwalu Sztuki Performance, MOCAK, Kraków; 15-ego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji, Interakcje; Polish Performance Night, Le Lieu Gallery, Quebec, Kanada; stypendysta MKiDN 2013.

Esencją mojej praktyki jest działanie na pograniczu różnych mediów, przełamywanie ich struktury. Używam performance, fotografii, wideo, instalacji i badań. Cenię sobie pracę warsztatową. W swojej praktyce odnoszę się do figury rzemieślnika w jej rozumieniu przedefiniowanym przez oświecenie.(…) Działanie prowadzące do powstania konkretnej pracy skoncentrowane jest na nicowaniu mediów statycznych w media performatywne. Interesuje mnie aspekt polityczny i krytyczny sztuki, który rozumiem jako deklarację swojej postawy, nie tylko jako artysty, ale także osoby. (…)

Przemysław Branas

Nominacja: Waldemar Tatarczuk, Galeria Labirynt Lublin

Przemysław Branas, Übung
Performance odbędzie się 28 lutego 2015 roku od godziny 6.30 do 18.30
Proces będzie można obserwować od godziny 12.00
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz