Oblicza geometrii – Lesław Miśkiewicz

Od 26 lutego w Galerii Oko dla Sztuki przy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie można oglądać wystawę Oblicza geometrii. Drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1986-2015 autorstwa Lesława Miśkiewicza.

Plakat „Oblicza geometrii” (źródła: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Oblicza geometrii” (źródła: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Oblicza geometrii prezentuje prace graficzne wybitnego polskiego artysty reprezentującego łódzkie środowisko graficzne. Po czasie poetyckich poszukiwań i odkryć w tradycyjnej technice drzeworytu Miśkiewicz odnalazł się w cyfrowym świecie grafiki. W pracach zaobserwować można ciekawe przejście stylistyczne od pękających membran zapisywanych w twardych powierzchniach drewnianych do przestrzeni minimalistycznych, czystych z odmienną dynamiką i rytmem. Forma i tradycja czarno-białej odbitki graficznej stała się potencjalną możliwością dla niezwykle erudycyjnej, innowacyjnej wypowiedzi artysty.

 

Lesław Miśkiewicz – urodził się w 1953 roku w Zgierzu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w 1978 uzyskał dyplom w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Od 1977 pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a od 1995 także w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej. Uczy podstaw kompozycji. Tworzy w zakresie grafiki i malarstwa. Prace pokazał na dziesięciu wystawach indywidualnych oraz ponad stu zbiorowych. Jest laureatem nagród na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in: II Nagrody na Międzynarodowym konkursie na grafikę z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta (1983), II Nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze (1987, 1989, 1996), Nagrody na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), Nagrody honorowej na XI Międzynarodowym Biennale Drzeworytu w Bańskiej Bystrzycy (1990) oraz Medalu honorowego na 11. Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi (2002). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów niemieckich, francuskich, japońskich, kanadyjskich, brytyjskich oraz w muzeach w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Toruniu.

Wystawa Oblicza geometrii. Drzeworyty i grafiki komputerowe z lat 1986-2015
Organizator: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Wernisaż 26 lutego 2015 r., godz. 16.00
Galeria Oko dla Sztuki - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Kraków
Wystawa czynna od 26 lutego do 22 marca 2015 r.

Dodaj komentarz