• 2015-02-26

Nocny maraton z ALL In UJ

13 marca od godzinie 21.15 społeczność studencka All In UJ oraz Kino Pod Baranami zapraszają na najbardziej mroczne filmowe wydarzenie sezonu – nocny maraton Wampiry – różne oblicza władców nocy. Po zmierzchu salą kinową zawładną krwiopijcy z filmów Jima Jarmuscha (Tylko kochankowie przeżyją) oraz Neila Jordana (Byzantium), a także wiekowi przedstawiciele rodu z antypodów (Co robimy w ukryciu). Na widzów czekają także konkursy z nagrodami.

Kino grozy jest jednym z najstarszych gatunków filmowych, który wydał na świat niezliczonych potomków legendarnego hrabiego Draculi. Historia kina, aż po współczesność, to triumfalny pochód tych żyjących w mroku, przerażających, ale i pełnych powabu, hipnotyzujących istot. Nieśmiertelność wydaje się kondycją godną pozazdroszczenia, jednak – czas spojrzeć prawdzie w oczy – trwająca setki lat egzystencja naraża wampiry na potworną nudę, chroniczne zmęczenie oraz konieczność przystosowywania się do zmieniających się jak w kalejdoskopie epok. Bohaterowie filmów Tylko kochankowie przeżyją, Byzantium oraz Co robimy w ukryciu, podobnie jak zwykli śmiertelnicy, próbują odnaleźć się w niełatwym współczesnym świecie.

W programie:

Co robimy w ukryciu | What we do in the shadows
reż. Taika Waititi/Jemaine Clement, Nowa Zelandia 2014, 86’

Wybuchowa mieszanka horroru i czarnej komedii, zrealizowana w modnej konwencji mockumentu. Viago (379 lat), Deacon (183 lata), Vladislav (862 lata) i Petyr (8000 lat) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.

„Co robimy w ukryciu", reż. Taika Waititi/Jemaine Clement (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Co robimy w ukryciu", reż. Taika Waititi/Jemaine Clement (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tylko kochankowie przeżyją | Only lovers left alive
reż. Jim Jarmusch, Francja/Niemcy/USA/Wielka Brytania/Cypr 2013, 122’

Bohaterowie Tylko kochankowie przeżyją to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu. Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina, Jima Jarmuscha.

„Tylko kochankowie przeżyją", reż. Jim Jarmusch (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tylko kochankowie przeżyją", reż. Jim Jarmusch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Byzantium | Byzantium
reż. Neil Jordan, USA/Wielka Brytania/Irlandia 2012, 114’

Dwie kobiety – Clara (Gemma Arterton) i Eleanor (Saoirse Ronan), ścigane przez tajemniczego prześladowcę, znajdują schronienie w podupadłym kurorcie nad oceanem. Kiedy na jaw wychodzi ich skrzętnie skrywana tajemnica, staje się to początkiem serii dramatycznych wydarzeń, których geneza sięga kilka wieków wstecz. Wysmakowane wizualnie i klimatyczne dzieło reżysera Wywiadu z wampirem to triumfalny powrót do tematyki, która przyniosła twórcy zasłużone miejsce w panteonie mistrzów horroru.

Między filmami – kilunastominutowe przerwy. Bufet czynny całą noc.

Nocny maraton z ALL In UJ
13 marca 2015 roku, godz. 21.15
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz