Dwaj bracia – Żyd i aryjczyk

27 lutego ukaże się książka Dwaj bracia Bena Eltona, wydana nakładem Wydawnictwa Piętro Wyżej. To opowieść o charakterze autobiograficznym o Paulusie i Ottonie, synach niemieckich Żydów, rozgrywająca się w czasach dochodzenia Hitlera do władzy.

Ben Elton, „Dwaj bracia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ben Elton, „Dwaj bracia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Aby mogła powstać powieść Dwaj bracia, Ben Elton musiał wcześniej napisać 13 zupełnie innych książek. Musiał zostać aktorem, występować w kabarecie, zostać producentem kilku musicalowych przebojów filmowych. Wreszcie w wieku 53 lat poczuł, że jest na tyle dojrzały i doświadczony, że może przenieść niezwykłą historię swojej rodziny na papier. Książka, gdy ją pisał, była jego obsesją.

Dwaj Bracia to historia Paulusa i Ottona, synów niemieckich Żydów. W trakcie porodu jeden z bliźniaków umiera. Rodzice adoptują natychmiast aryjskiego chłopca, urodzonego w tym samym szpitalu, w tej samej chwili, na łóżku obok. Jego matka umarła. Bliźniacy – bo tak są traktowani – urodzili się jeszcze w Republice Weimarskiej, ale swoje dzieciństwo i młodość przeżyli już po jej upadku, który dokonał się, gdy do władzy doszedł Hitler i NSDAP.

Wtedy to okazało się, że prawo do życia i oddychania ma tylko jeden z chłopców. Drugi oraz reszta rodziny są skazani na śmierć.

Ben Elton – urodzony 3 maja 1959 roku, jeden z najbardziej prowokacyjnych i interesujących pisarzy, autor trzynastu powieści (wydane w Polsce to Ślepa wiaraSława aż do śmierciNie do pojęciaTelefon z przeszłościCzysty patentPopcorn), które stały się międzynarodowymi bestsellerami. Jego nazwisko występuje w czołówkach produkcji telewizyjnych nagrodzonych wieloma nagrodami: The Young OnesBlackadder (Czarna żmija) i The Thin Blue Line (Cienka niebieska linia). Hitem scenicznym stały się jego musicale: nagrodzony Olivier Award Popcorn i utwór o światowej sławie We Will Rock You (opartego na muzyce Queen) oraz sequel Upiora w Operze pt. Love never dies. Swoją żonę Sophie poznał w 1986 roku, w czasie tournée z monologami typu stand-up comedy. Mają trójkę dzieci, a zarówno Wielką Brytanię, jak i Australię uważają za swój dom.

Jak fikcja literacka splata się z losami rodziny Bena Eltona?

Jego ojciec urodził się w Tybindze, dokładnie w 1923 roku, jego starszy brat Gottfried miał wówczas dwa lata. Ich rodzice (dziadkowie Bena Eltona) byli świeckimi Żydami, uważali się za Niemców, za zwycięstwo których walczyli w pierwszej wojnie światowej. Ojcu Bena Eltona, Ludwikowu Ehrenbergowi, wraz z rodzicami i bratem udało się uciec z Niemiec w 1939 roku do Wielkiej Brytanii, gdzie przetrwał dzięki życzliwości ludzkiej. W 1943 jego straszy brat Gottfried zaciągnął się do brytyjskiej armii i zmienił nazwisko, jak bohater książki, na angielskie – Elton. Podobnie uczynił jego młodszy brat, ojciec Bena Eltona… Inni członkowie rodziny Ehrenberg nie mieli tyle szczęścia – zginęli w obozach koncentracyjnych lub zostali rozstrzelani. Przy życiu został tylko Heinz, który, jak w książce, był dzieckiem adoptowanym i miał w sobie aryjską krew

Ben Elton, Dwaj bracia
Premiera: 27 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Piętro Wyżej

Dodaj komentarz