Alessandro Mendini laureatem European Prize for Architecture

9 lutego architekt i projektant Alessandro Mendini został laureatem prestiżowej nagrody The European Prize for Architecture. Nagroda już od pięciu lat przyznawana jest przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz przez The Chicago Athenaeum.

Poltrona di Mozart, proj. Atelier Mendini (źródło: materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławu)

Poltrona di Mozart, proj. Atelier Mendini (źródło: materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławu)

Od 2010 roku nagroda The European Prize for Architecture zostaje przyznawana indywidualnym architektom, których projekty prezentują najwyższy poziom artystyczny i w sposób szczególny przyczyniają się do kształtowania środowiska poprzez sztukę oraz architekturę.

Wygrana Mendiniego potwierdza, że celem nagrody jest zwracanie uwagi na architektów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do wyznaczenia nowych kierunków rozwoju w architekturze współczesnej. Wpływ Mendiniego na rozwój współczesnej architektury i designu jest nie do przecenienia. Jego prace obejmują wiele ikonicznych przedmiotów, mebli, wnętrz, obrazów, instalacji. Zajmuje się także architekturą i urbanistyką.

Alessandro Mendini – włoski architekt, teoretyk architektury, designer. Pracował dla magazynów Casabella oraz Modo. Wieloletni dyrektor najstarszego pisma branżowego – Domus. Jego prace znane są z tego, że swobodnie łączą elementy pochodzące z różnych kultur i odmienne formy wyrazu. Tworzy grafiki, obrazy, meble, projektuje wnętrza, napisał kilka książek i artykułów. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie w Mediolanie. Mendini ukonczył Politechnikę w Mediolanie w 1959 roku ze specjalizacją w dziedzinie architektury, a jako designer współpracował z Marcello Nizzolim. Jego postmodernistyczne projekty, takie jak fotel Proust czy Groninger Museum,  zmieniły oblicze nowoczesnej architektury i designu. Współpracował z różnymi międzynarodowymi firmami. Należą do nich: Cartier, Hermes, Swarovski, Philips, Alessi, Bisazza, Swatch. Mendini stara się przywrócić projektowaniu humanitarny wymiar, który zatracony został przez masową produkcję.

The European Prize for Architecture
Zwycięzca V edycji nagrody: Alessandro Mendini
The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies
The Chicago Athenaeum.

Dodaj komentarz