Waldemar Cichoń – Lucky Loser w Elblągu

Od 18 lutego w Centrum Sztuki Galerii El w Elblągu będzie można oglądać wystawę retrospektywną Waldemara Cichonia pt. Lucky Loser.

Waldemar Cichoń, „Lucky Loser”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Waldemar Cichoń, „Lucky Loser”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykłą wagę w interpretacji poszczególnych postaci Cichonia ma prywatna pasja rzeźbiarza – muzyka. Artysta jest audiofilem, w swoich zbiorach ma setki czarnych krążków i płyt CD. Najwyższą pozycję w jego muzycznych gustach stanowi bez wątpienia muzyka klasyczna i jazz, ale też rock czy blues. Słucha wszystkiego, co może go wzbogacić i poszerzyć wiedzę o świecie. Muzyka nie tylko jest towarzyszem niewidomego rzeźbiarza, ale stanowi ważny element inspiracji. Szereg jego prac nosi muzyczne tytuły: Cantus firmus, FADO, RAP’n’ROLL, Apokryficzny gambista, Tango.

Język dzieł Cichonia wypowiada prawdy o rzeczywistości językiem metafory i symbolu. Opowiada historię poetycką, wskazując na metaforyczność i liryczną sugestię, o pięknie, muzyce, samotności, intymności i przemijaniu w sposób ironiczny i pełen uczucia, zawsze głęboko ludzki. Pozostał Cichoń wierny w praktyce artystycznej tworzeniu prac z wyraźnym śladem indywidualnego spojrzenia na sztukę, traktującym doświadczenie z materią i eksperyment, jako naturalne komponenty strategii artystycznej. Odporny na dogmaty buduje swój potencjał twórczy na prostocie, co odkrywa nowe znaczenia i jakości w rzeczach zwykłych, w odnajdywaniu zaskakujących połączeń, dlatego że ujawnianie prawdy staje się każdorazowo deszyfrowaniem znaczeń, również poprzez odniesienia do pochodzenia form.

Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL

Waldemar Cichoń (ur. w 1955 r. w Elblągu) – w 1980 roku zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby, u profesora Franciszka Duszeńki. W 1997 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuki. Organizator i komisarz Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach ’80 inicjator i komisarz ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE z wykorzystaniem drewnianych form odlewniczych w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat członek rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL. W latach ’90 członek Komisji Kultury przy UM Elbląg.

W publikacji, towarzyszącej wystawie, czytamy m.in.:

Najczęściej sięgam do swojej prywatnej mitologii, w której znajduję okruchy dzieciństwa, rzeczy zapamiętane do końca życia, wspomnienia kształtów zapierających dech w piersiach, które kiedyś tam, oczami dziecka widziane po raz pierwszy, były zaprzeczeniem banału i pozostały w pamięci, jako przecudne bogactwo królewskich wspaniałości; zaklętą w drobiazgach tęsknotę za irracjonalną cudnością wstydliwych smutków.

Waldemar Cichoń

Waldemar Cichoń, Lucky Loser
Wernisaż: 28 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 12 kwietnia 2015 roku
Centrum Sztuki Galerii El w Elblągu

Dodaj komentarz