• 2015-02-25

Utalentowany Pan Ripley w reżyserii Rychcika

15 marca w Teatrze Studio wystawiony zostanie spektakl w reżyserii Radosława Rychcika, Utalentowany Pan Ripley.

„Utalentowany Pan Ripley” (źródło: materiały prasowe)

„Utalentowany Pan Ripley” (źródło: materiały prasowe)

Przewrotny thriller psychologiczny, który bada umysł jednego z największych antybohaterów literackich. Przygoda Toma Ripleya, rozpoczyna się, kiedy potentat finansowy, Herbert Greenleaf poszukuje kogoś, kto pomoże sprowadzić do domu jego syna. Dickie wiedzie beztroskie życie w nadmorskim kurorcie Mongibello we Włoszech. Ripley, nie mając nic do stracenia, chwyta okazję i wyjeżdża do Europy. Chce pieniędzy, sukcesu i renomy, żongluje tożsamościami jak najlepszy aktor.

Rzeczywistość, którą opisuje Highsmith, to American Dream… na emigracji. W scenerii, gdzie większość upatrywałaby pięknych krajobrazów, Patricia Highsmith widzi dążącego do perfekcji człowieka, który zabija szybko i skrupulatnie. Dokładnie tak jak wykonuje się konieczny, ale nieprzyjemny obowiązek.

Utalentowany Pan Ripley to pierwsza część pięciotomowej Ripliady, w której Patricia Highsmith, przedstawia losy czarującego psychopaty, zbłąkanego anioła, którego nie dotyczy ani zbrodnia, ani kara. W tytułowej sekwencji filmu Anthony’ego Minghelli z 1998 roku będącego chyba najbardziej znaną adaptacją książki Hihgsmith, między The a Mr. Ripley i przed Talented, pojawia się ciąg przymiotników możliwych do wyboru: mysterious, yearning, secretive, sad, lonely, troubled, confused, loving, musical, gifted, intelligent, beautiful, tender, sensitive, haunted, and passionate. Czy te słowa pasują do opisu psychopatycznego mordercy, który zabija z zimną krwią?

Utalentowany Pan Ripley, reż. Radosław Rychcik
15 marca 2015 roku
Teatr Studio
Warszawa

Dodaj komentarz